İsrail Konsoloslukları Kırmızı Alarmda

İsrail alarmda. Fotoğraf: Anadolu Ajansı
İsrail alarmda. Fotoğraf: Anadolu Ajansı

İsrail Konsoloslukları Kırmızı Alarmda

İran liderlerinin Cuma günü İsrail ve ABD istihbarat teşkilatlarını üst düzey nükleer bilimci Mohsen Fakhrizadeh’in öldürülmesinin arkasında olmakla suçladıktan sonra, İsrail dünya çapındaki elçiliklerini ve diplomatik bileşenlerini kırmızı alarm durumuna geçirdi.

İran’dan gelen bir dizi açıklama, İslam Cumhuriyeti’nin iddia edilen atom bombası arayışını durdurma ve raydan çıkarma çabalarının bir parçası olarak geçmişte İranlı bilim adamlarına suikast düzenlediği bilinen İsrail’i açıkça suçlamıştı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada , “Bir kez daha küresel küstahlığın kötü elleri  gaspçı Siyonist rejimin kanıyla lekelendi.” ifadesini kullandı.

Fahrizade yıllardır kendisini sadece bir entelektüel olarak dünyaya sunmasına rağmen, Ayetullah Ali Hamaney’in “ülkenin önde gelen ve seçkin nükleer ve savunma bilimcisi” olarak kabul ettiği bir şahıs olarak öldürülmesinin intikamı isteniyor.

Hamaney ayrıntı vermeden “faillerin ve emrini verenlerin kesin cezalandırılması” çağrısında bulundu

Fahrizade’in yıllarca Mossad’ın listesinde yer aldığı ve bu yüzden her zaman korumalarla seyahat ettiğine şüphe yok. 

Hatta Başbakan Benjamin Netanyahu, İran’ın nükleer hedeflerini ve silah programını gizleme girişimlerini detaylandıran 2018 konuşmasında bu isme atıfta bulunmuştu.

 Netanyahu İsrail’in Tahran’daki bir depodan İran’ın nükleer silah programını detaylandıran geniş bir arşivini kaldırdığını açıkladığında “Bu adı hatırla, Fahrizade” demişti.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*