Iran Kuzey Kore’den Füze Alabilir

Iran Kuzey Kore'den Füze Alabilir - Fotoğraf: Atlantik Konseyi
Iran Kuzey Kore'den Füze Alabilir - Fotoğraf: Atlantik Konseyi

Iran Kuzey Kore’den Füze Alabilir

OilPrice’ın yazarı Simon Watkins’in makalesine göre 

İran’a silah alım veya satımına yönelik 13 yıllık Birleşmiş Milletler ambargosunun 18 Ekim’de sona ermesinin ardından;

Çin ile İran arasındaki 25 yıllık anlaşmanın askeri bileşeninin yaygınlaştırılması  Kasım ayında başlayacak.

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Zarif ve Çin mevkidaşı Wang Yi arasında 9 ve 10 Ekim’de Çin’de yapılan bir dizi toplantıdan sonra askeri ortaklık artık İran’da Kuzey Kore silah ve teknolojisinin konuşlandırılmasını da içerebilir.

İran karşılığında petrol verecek.

En önemlisi bu ticaret, 4.500 kilometre menzile sahip Hwasong-12 mobil balistik füzeleri ve kıtalar arası balistik füzeler (ICBM’ler) veya uydu fırlatma araçları (SLV’ler) için uygun sıvı yakıtlı roket motorlarının geliştirilmesini içerecektir.

Bunların tümü, Pekin tarafından koordine edilen daha geniş bir üçgen ilişkisinin parçası durumunda olacak ve Çin tarafından yeni bir dijital para sisteminin yakında piyasaya sürülmesiyle daha da pratik hale gelecek.

1987’de balistik füze programının başlamasından sonraki ilk beş yıllık dönemde İran, Kuzey’den 300’e kadar Scud B füzesi satın aldı. Yani iki ülke ilk kez füze alışverişi yapmayacak.

Kuzey Kore bununla birlikte sadece İran’a silah satmakla kalmadı, aynı zamanda İran’da bir Scud B füze tesisinin kurulmasını sağladı. 1988 sonunda tesis faaliyete geçti.

JIR ve diğer savunma kaynaklarına göre Kuzey Kore ile İran arasında bu işbirliği, füzelerin çalıştırılması ve üretimi ve Kuzey Koreli personelin İran’da konuşlandırılması adına eğitim için Kuzey Kore’ye seyahat eden İran personelini de içeriyor.

Bu iş birliği 2016’da resmi olarak kabul edildiğinden beri İran ile Çin arasındaki 25 yıllık anlaşmanın önemli bir parçası olmuştur.

İran Devrim Muhafızları her yıl Çin ana karasındaki çeşitli askeri kurumlarda çeşitli bilgi alışverişinde bulunuyor.

Ortadoğu uzmanı Kenneth Katzman’a göre, Kuzey Kore’ye petrol ile ödeme şeklindeki proje yeni olmaktan uzak.

İran daha önce Kuzey Kore’nin Nodong füze serisinin geliştirilmesine 1990’ların başlarında finansman sağlamasına yardımcı olan kilit bir rol oynamıştır.

İran Petrol Bakanlığı’na yakın kaynaklara göre, geçtiğimiz hafta OilPrice.com tarafından konuşulan petrol sevkiyatları, Kuzey Kore’den petrol olan ve Pyonyang’ın sahip olduğu herhangi bir silah için ödeme aracı olarak silah isteyen herhangi bir ülkeye yapılan bir numaralı öneri.

Daha fazla haber için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*