İkinci Parti Covid Aşıları Geliyor; 6,5 Milyon Doz

İkinci Parti Sinovac Aşıları Geliyor
İkinci Parti Sinovac Aşıları Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sinavoc covid aşıları sevkiyatında 10 milyon dozluk ikinci partinin 6,5 milyon dozluk bölümünün yarın sabah Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 milyon doz aşının bu hafta sonu Türkiye’ye ulaşabileceğini söylemişti.

13 Ocak 2021 günü, Çin menşeili Sinovac aşısının üç milyon dozu ile Türkiye’de aşılama programı resmen başladı. İlk aşamada sağlık çalışanları, sonra da 85 ve 90 yaş üstü kişiler aşılandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamada yaklaşık bir milyon 200 bin kişinin aşılandığını söyledi. Bu, Türkiye’nin elindeki aşıların neredeyse yarısının tükendiği anlamına geliyor.

Sağlık Bakanlığı daha önce ocak ayı sonunda ülkeye 40 milyon doz aşı getirileceğini açıklamıştı fakat ocak ayının son haftasında, söylenen miktarda aşı ülkeye gelmedi.

22 Ocak’ta ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci parti Sinovac aşısı için Çin’den onay alındığını ve 10 milyon doz aşının bu hafta sonu Türkiye’ye ulaşabileceğini söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bugün Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanının hafta sonu geleceğini açıkladığı 10 milyon adet covid aşıları için sevkiyatın 6,5 milyonunun pazartesi ülkeye geleceğini söyledi.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*