HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar Uygulaması
Hayat Eve Sığar Uygulaması

COVID19 ile beraber hayatımıza giren, kullanım alanı oldukça geniş olan HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

Korona virüs pandemisiyle beraber mobil uygulama ile covid19 kontrol ve takibini vatandaşların hizmetine sunan Sağlık Bakanlığı kontrollü sosyal hayat için HES kodu uygulamasını başlattı.

Kodun kullanımı, şehirler arası seyahatlerde, bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda ve iş yerlerinde  kullanılmaya başlanan HES kodu, kısa sürede birçok alana yayıldı.

Bu çerçevede, 30 Mayıs’ta il valiliklerine gönderilen genelgeyle birlikte, şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs) yapılacak seyahatlerde, “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlerin satılması zorunluluğu getirildi. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar, her türlü biletleme işleminde HES kodu talep etmeye başladı.

İçinde olduğumuz pandemi döneminde tedbirlerini artıran ÖSYM de sınavlarda görev alacaklardan HES kodu talep etti.  Yine Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü de 1 Eylül’den itibaren ziyaretçilerin cezaevlerine HES koduyla giriş yapmalarını kararlaştırdı.

İl Umumi Hıfzıssıha Kurulları da covid19  tedbirleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu uygulamasının kullanılmasına karar verdi.

HES Kodu Nasıl Alınır? Hayat Eve Sığar Uygulaması Grafik: TRTWorld

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ise HES uygulaması üzerinden özel bir yazılım hazırlayarak okullarda yaşanabilecek sağlık problemlerinin takibine başladı.

HES kodları dikkate alınarak okulda bir kişide sağlık problemi olduğunda okul yöneticilerinin telefonuna otomatik olarak SMS gönderecek sistem, gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınmasını sağlıyor.

Toplu ulaşım ve konaklamada da HES kodu dönemi geliyor.

Öncelikle belediyeler olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşları kişiye özel oluşturulmuş elektronik seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı HES uygulaması arasında gerekli entegrasyonları sağlayacak.

Bu sayede şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna göre kişilerin takibi yapılacak. Tüm konaklama tesislerinde müşterilerden istenecek HES kodu da salgınla mücadelede etkin rol oynayacak.

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden, “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturuluyor.

Uygulamayı Android’den indirmek için tıklayınız.

Uygulamayı IOS’ten indirmek için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*