Hatay’da Çıkan Orman Yangını

Hatay'da Çıkan Orman Yangını Yerleşim Yerlerine Sıçradı
Hatay'da Çıkan Orman Yangını Yerleşim Yerlerine Sıçradı

Hatay’da çıkan ve trafo patlamasından kaynaklı olduğu düşünülen orman yangını, dün sabah saatlerinde başladı. Yerleşim yerlerine ve çevre ilçelere de sıçrayan yangın, kontrol altına alınmaya çalışıyor. Bu süreçte çevredeki evler tedbir amacıyla boşaltıldı.

Alevler bazı ev ve iş yerleriyle Arsuz ilçesi Nardüzü Mahallesi’ndeki bir fabrikaya sıçradı. Bir yandan orman yangınına müdahale eden ekipler diğer yandan da yerleşim yerlerine sıçrayan yangını söndürdü. Şiddetli rüzgar sebebiyle yangına havadan ve yerden müdahale etmek daha da zorlaşıyor.

Hatay Valisi Açıklama Yaptı

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, ‘’İskenderun ve Belen ilçelerimizi arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda, trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına, uçak, helikopter, arazöz ve dozerle müdahale yapılmaktadır. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır.’’ denildi.

Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli Açıklama Yaptı

Hatay’da çıkan yangınla ilgili konuşan Pakdemirli, “Yangından 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı ve 70 vatandaşımız etkilendi. Hasar tespit çalışmaları yangın bittikten sonra devam edecek. İnşallah sabahın ilk saatleriyle beraber de çok daha kontrollü bir şeklide yangına müdahaleye devam edeceğiz. Bizde yangını buradan takip etmeye devam ediyoruz”

Dün toplamda 25 yangın çıktığını, bunların 9’unun zirai, 16’sının da orman yangını olduğunu aktaran Pakdemirli, “Bu saat itibarıyla Kahramanmaraş Andırın ve Hatay yangını dışında aktif kontrol altına alınmamış yangın bulunmamaktadır” diye konuştu.

Yangında, terör örgütlerinin sabotajı iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan Pakdemirli, “Bununla ilgili orman teşkilatımızın da bazı kaygı ve şüpheleri var. Bizim şu anki işimiz yangını kontrol altına almak ve söndürmek. Bunla alakalı Hatay Valiliği çok yönlü soruşturmayı bir yandan sürdürüyor. Bazı görgü tanıkları olduğuna dair bazı söylemler var”

Kahramanmaraş’ta Yangın Sürüyor

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor. İlçeye bağlı Ayşe Pınarı Musalar mevkiinde kırsalda akşam saatlerinde çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti.
Konya, Mersin, Malatya, Adıyaman ve Adana’dan takviye gönderilen ekiplerinde destek verdiği yangın söndürme çalışmalarına vatandaşlar da yardım ediyor.

Öte yandan İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yangınla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

Hatay Yangınla Boğuşuyor

 

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*