Gündemdeki Sevilla Haritası Nedir?

Sevilla Haritası
Sevilla Haritası

Doğu Akdeniz‘de sıcak günler devam ederken ABD’den gelen açıklama ile birlikte gündemdeki Sevilla Haritası da merak konusu oldu.

Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’de kara suları ile ilgili hazırladığı ve Akdeniz bölümünün Mısır ile ortak planlandığı proje tepki topladı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği konuyla ilgili bir açıklama yayınladı:

Yapılan açıklamada ABD’nin Yunanistan’ın hazırladığı Sevilla Haritası için hukuki bağlayıcılığı olmadığı vurgusu dikkat çekti.

Doğu Akdeniz konusunda ABD’nin bölge ülkelerine göre şahin politikalar izlemediğini söylemek mümkün. Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasının haricinde atılan net adımlar yok. İsrail, Türkiye ve Mısır gibi bölgesel müttefikleriyle karşı karşıya gelmek istemiyorlar. Avrupa Birliği de konuyla ilgili derin fikir ayrılıklarına sahip. İspanya ve İtalya, Libya konusunda Türkiye ile beraberken, Almanya pragmatik bir yaklaşım sergilemekte. Hafter’in müttefiki konumunda olan Rusya ise “devriye politikaları” ile Suriye’de Esad rejimine verilen desteğe benzer şekilde anlaşmalı avantaj taktiği izliyor. İsrail ise Güney Kıbrıs ve Yunanistan ile ortak hareket etme politikası izlemekte.

ABD’nin Doğu Akdeniz konusunda görece tarafsız tutum sergilemesinin bir başka sebebi de 2014’te zirve yapmış, milyarlarca dolar harcanan askeri operasyonlarla beraber etkisi azaltılmış olsa da özellikle Afrika’da, tarihinde olmadığı kadar güçlü bir yapılanmaya giden selefi cihat tehdidi. Bölgedeki ülkelerin teröre karşı beraber hareket etmesi NATO’nun başlıca güvenlik politikalarından. Ayrıca Mısır ve Türkiye gibi ülkelerin Rusya ile yakınlaşması endişe uyandırıyor.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*