Gündemdeki Antifa Nedir? Terör Örgütü Mü?

Antifa yürüyüş sırasında.
Antifa yürüyüş sırasında.

Kasım Ayında yapılacak ABD Başkanlık Seçimleri ile yeniden gündeme gelen gündemdeki Antifa Nedir? 

Donald Trump’ın Birleşik Devletler’in meşhur ırkçı oluşumu Ku Klux Klan ile birlikte terör örgütü ilan etmeye hazırlandığı bir hareket Antifa..

Genellikle komünist sosyalist ve anarşistlerin emir komuta zinciri olmaksızın silahlı eylemler gerçekleştirdiği bir yapıdır.

Antifa üyeleri YPG militanlarıyla. (Fotoğraf: TRT WORLD)

Antifa’nın kökenleri 1930’lu yıllara dayanıyor. Almanya’da ve Birleşik Krallık’ta temeli atılan hareketin ismi “Antifaschistische Aktion” kelimesinden geliyor. Yani Anti Faşist Hareket.

Hitler iktidara gelene kadar Almanya’da ve İngiltere’de faşist ideolojiyle mücadele konusunda adımlar atan Antifa, Nazilerin galibiyeti ile yer altına çekilmek zorunda kaldı. İngiltere’de ise 1936’da Britanya Faşistler Birliği hareketine karşı Yahudilerle birleşerek silahlı ve bombalı eylemler gerçekleştirdiler. Bu olay tarihe Cable Street Muharebeleri olarak geçmiştir.

Öz savunma adını verdikleri eylemler, terör eylemlerinden farksız gözükmekte.

1932 Almanya Komünist Partisi Kongresi’nde Gündemdeki Antifa Hareketi / Kaynak: Wikipedia

1980’lerde Batı Almanya’da Neo Nazi hareketlerinin artmasından endişe duyan Antifa Hareketi yeniden ortaya çıktı. Aynı zamanda, İngiltere’de de muhafazakar ve sağcı yönetimlere karşı kültürel bir direniş hareketi mevcuttu. Bu yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne de yerleşmeye başlayan hareket, Amerika’daki Neo Nazi’leri avlamak için örgütlendi.

Geçtiğimiz yirmi yıl yeniden ünlü olan hareket özellikle Suriye’de YPG safında çatışmalara girmesiyle, Türkiye tarafından da terör örgütü olarak görülmeye başlandı.

Antifa’nın muhafazakar ve sağcı söylemleriyle bilinen Trump döneminde, bir Trump karşıtı harekete dönüşmesi, Black Lives Matter hareketiyle beraber hareket etmesi pek şaşırtıcı değil.

Aktivizm, el ilanı kampanyaları, topluluk organizasyonları gibi faaliyetlerle bugün varlığını sürdüren Antifa, Trump karşıtı protestolarda yerini alırken vandalizme de varan faaliyetleri sebebiyle, terör örgütü ilan edilmek üzere.

Portland’da Trump yandaşları ve Antifa protestocuları arasındaki çatışmalardan bir video:

Antifa Nedir? Sorusuyla yola çıktığımız bu makalede, yapılanmayı genel manada ele aldık.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*