Güncel Döviz Kuru ve TCMB’den Açıklama

Dolar ve Euro Kurunda Son Durum
Dolar ve Euro Kurunda Son Durum

Dolar haftaya yükselişle başladı. Bir süredir koronavirüs teşviklerinden etkilenen döviz kuru, yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın taburcu olması ve ABD’de beklenen yeni destek paketine dair olumlu haber akışı piyasalarda risk iştahını artırmaya devam ediyor. Türkiye’de de bu durumun etkisiyle döviz kuru güne sakin başlamasına rağmen hızlı yükselme trendine geçti.

08.10.2020 saat 13:00 itibariyle TL/Dolar kuru 7,93 TL ile işlem görürken TL/Euro bazında durum 9,33 TL olarak gerçekleşti.

TCMB Satın Alma Gücünü Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eylül ayı reel efektif kur verilerini açıkladı. Reel efektif kur endeksi 62,21 değeriyle hesaplandığı Ocak 1994 tarihinden bu yana en düşük düzeyde açıklandı. Bu veriler, Türk Lirası’nın alım gücünü ortaya koyan verilerdir.

 

2020 yılına 5,94 TL ile giren dolar kuru, 7 aylık süreçte 7,93 bandına tırmanmış oldu. Tabi ki bunda tüm dünyayı etkileyen corona virüs pandemesinin de payı oldukça büyük fakat bu durumu tamamen sebep-sonuç ilişkisine bağlamaktan ziyade önüne geçmeye çalışmak çok daha sağlıklı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*