Great Reset Yolda Mı?

Time Dergisi Great Reset Kapağı
Time Dergisi Great Reset Kapağı

Great Reset Yolda Mı?

Ocak 2021’de Davos’ta gerçekleşecek olan Ekonomik Forum’da Global Great Reset ilan edilecek.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab Dünya’da yayınlanan makalesinde ilk kez bu kavrama değindi.

COVID-19 tecrit önlemleri kademeli olarak gevşetiliyor olsa da, dünyanın sosyal ve ekonomik görünüme ilişkin endişeleri de giderek artıyor. Endişelenmek için iyi bir sebebimiz var: Keskin bir ekonomik kriz başladı bile ve 1930’lardan bu yana en kötü buhranla karşı karşıya olabiliriz. Ancak gerçekleşmesi mümkün olsa da, bu sonuçtan kaçınmak imkansız değil.

Daha iyi bir sonuç elde edebilmek için dünyanın birlikte hareket etmesi, toplumlarımızı ve ekonomilerimizi, eğitimden toplum sözleşmelerine ve çalışma koşullarına tüm açılardan hızlıca yenilememiz gerekiyor. ABD’den Çin’e her ülkenin bu ortak eyleme katılması gerekiyor, petrol ve doğalgazdan teknolojiye her sektörün dönüşmesi gerekiyor. Kısacası kapitalizme büyük bir ‘reset atmamız’ gerekiyor.

Mayıs 2020’de Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile İngiliz Prens Charles’ın öncülüğünde bir The Great Reset projesi başlatıldı.  Haziran ayında Dünya Ekonomik Forumu’nun duyurduğuna göre, forumun bir sonraki yıllık toplantısında tek gündem bu konu olacak.

Great Reset konusu için Yazar Hamza Yardımcıoğlu, Youtube kanalında incelemelerde bulundu. 

Great Reset konusu için Yazar Barış Zeren de Oda TV’deki köşesinde yazdı:

“Büyük Yeniden Başlangıç” projesine hız veren faktör, Covid-19 salgını. WEF’in sitesinde “Şimdi Yeniden Başlatma Zamanı” başlığında belirtildiği üzere, “Yeniden başlatmada ısrar etmek için çok neden var, ama bunlardan en acili Covid-19.” Rastlantı değil; pandemi, küresel ekonominin zayıflıklarını daha da açığa çıkardı: özel şirketleri iflastan kurtarmak için yağdırılan kamu fonları, vergi kaçıran uluslararası tekeller, gelişmiş devletlerin döndürülemez hale gelen kamu borçları, verimsizlik, yatırım yapmayı reddeden dev şirketler, ama en önemlisi esnek çalışmaya sevk edilerek maaşı kesilen geniş bir işçi kesimi ve artan işsizlik; yani küresel çapta toplumsal tehdit.

Great Reset’in ekonomi kültür ve çoğu alanda dünyayı sıfırlayacağına dair söylentiler olsa da bunun basit bir ekonomik reform olacağı görüşleri de mevcut. Bekleyip göreceğiz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*