Fransa’dan Mali’de Hava Saldırısı 50 Ölü

Mirage Air Force - Fotoğraf: Pinterest
Mirage Air Force - Fotoğraf: Pinterest

Fransa’dan Mali’de Hava Saldırısı 50 Ölü var.

Fransız hükümeti  Mali’de 50’den fazla El Kaide militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Barkhane Operasyonu, Afrika’nın Sahel bölgesinde 2014 yılından beri devam eden Fransız liderliğindeki isyanla mücadele operasyonudur. Bölgede eski bir sömürge gücü olan Fransa, ilk olarak 2013 yılında Mali’ye müdahale etti.

Fransa Savunma Bakanı Parly, operasyonun bir SİHA’nın sınır bölgesinde büyük bir motosiklet konvoyu tespit etmesi sonrasında gerçekleştiğini söyledi.
Saldırılar bir drone ve iki Fransız Mirage jeti tarafından gerçekleştirildi. Parly, saldırının El Kaide ile bağlantılı olduğunu ifaderek ederek militanlara “önemli bir darbe” vurulduğunu söyledi.
Fransa en son Şubat ayında Barkhane bölgesinde 50 milisin öldürüldüğü bir operasyon gerçekleştirmişti.
Fransa’dan Mali’de Hava Saldırısı 50 Ölü
Cuma günkü operasyon, iki terör saldırısının Fransa’yı sallaması sonrasında gerçekleşti ve bazı analistler, Mali’deki Fransız saldırısının bağlantılı olabileceğini düşünüyor
Kanıtlar, Fransa’daki terör saldırılarının şüphelilerinin uluslararası terör örgütleriyle bağlantıları olduğunu gösteriyor, ancak şimdiye kadar hiçbir şey onları Sahel bölgesindeki gruplarla ilişkilendirmiyor.
16 Ekim’de Fransa’nın Paris kentinde, 18 yaşındaki Çeçen asıllı bir Müslüman, öğrencilere Hz. Muhammed’in tasvirlerini gösterdiği iddia edilen bir ortaokul öğretmeninin kafasını kesti.
Geçen Perşembe,  bir saldırgan Fransa’nın Nice kentinde benzer bir saldırıda üç kişiyi öldürdü.  Tunus doğumlu bir adam Fransız polisi tarafından vurularak gözaltına alındı. Ensar el-Mehdi adlı bir grup Nice saldırısının sorumluluğunu üstlendi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*