Fatih Terim’den Açıklamalar

Fatih Terim Bein Sports'a Konuştu
Fatih Terim Bein Sports'a Konuştu

Son zamanlarda yaşanan olaylarla ilgili Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’den açıklamalar geldi.

Yayıncı kuruluş Bein Sports’a konuşan Fatih Terim’den açıklamalar dikkat çekiciydi. İşte öne çıkan başlıklar;

 • Geçtiğimiz sezon benim koltuğumda olmayı bir strateji oyunu yapsalardı, zannediyorum ki çok az kişi level atlayabilirdi.
 • Durmak sporcu için zararlı. Vücut durur, beyin durur, heyecan durur. Pandemi sebebiyle eski heyecan tabi ki yok ancak alışmaya ve hayata devam etmeye çalışıyoruz. Umuyorum ki bu beladan kurtuluruz.
 • Oyuncular bu durumdan çok etkilendi, nasıl davranacaklarını bilemediler ki herkes öyleydi. En başlarında basit bir salgın hastalık olduğunu düşündüler ancak zamanla durumun ciddiyetini kavradılar.
 • Galatasaray taraftarı kazanılan başarılarda büyük pay sahibi. En büyük örneği de 96-00 arası yaşanan başarılar. Sahada en az takımım kadar taraftarlara da güveniyorum.
 • Altyapı tabi ki önemli ancak altyapıdan önce üst yapıya da bakmak gerekir. Kulüplerin kapısına kilit vurulması gerekiyor. Galatasaray’ın durumu hiç iyi değil. Yakıştırmalar olmadan ben söyleyeyim, başkanlık gibi bir düşüncem yok. Şahsi kanaatim, deniz bitmiş durumda. Çevirilebilir bir borç değil olan borç. Her sene şampiyon bile olsanız çevirilecek bir durum yok.
 • Galatasaray bizim kutsalımız, bir dünya markası. Biz bu kıymetin heba edileceğini, değerlerinin değişeceğini düşünüyoruz ancak bir türle çıkış yolu bulamıyoruz. Kol kazayla kırıldıysa yen içinde kalmalı ancak bilerek kırıldıysa, içinde kalmamalı konuşulmalı.
 • Ozan 11 milyon euro kazandırarak gitti. Peki 11 milyon euronun kaç milyonu yeni bir oyuncu yetiştirmek için akademiye gitti? Sıfır. Çünkü o parayla ya yeni oyuncu alınır, ya maaşlar ödenir. Akademi’nin kendine ait bir bütçesi yok. Peki Ozan’ları yetiştiren antrenörlerin ne kadar maaşı var biliyor musunuz? 2500 TL ile 4500 TL arasında. Ki bu hocalar haftanın 6 günü, bazen 7 günü çalışıyor. Bizde durum bu, Anadolu kulüplerinin durumunu siz düşünün. Kulüplerin geleceği olarak görülen altyapılarda durum bu, kararı siz verin, umut var mı?
 • Altyapı oyuncusu kavramı artık ”genç oyuncu” kavramına evriliyor. Genç oyuncuların A takımda oynaması için pek çok faktör mevcut. Bazıları söylüyor ‘o neden oynamıyor vs.’, bir şey biliyorum ki oynamıyor. Her oyuncu bu baskıları kaldıramaz.
 • Yabancı kuralı için biz zamanında Haliç Kongre Merkezi’nde yapılması gerekenleri sunmuştuk. Pek çok defa değişen alt liglerdeki durum, ‘B Takım’ olarak yenilendi. Kulüplere de ‘ister katılın, ister katılmayın’ dendi. Statüsünü anlatmayayım, evlere şenlik bir durum. Türk Futbolu’nun önümüzdeki 10-15 senesi tehlike altında, genç oyuncular 6 aydır antrenman yapmıyor. Şimdi bana yabancı statüsünü sorduklarında ‘ne doğru ki bu doğru olsun’ diyorum. Futbol direktörü olduğum zaman ben herkese izah ettim, bu kural yabancı değil, 14 yerli zorunluluğu kuralıydı. İsteyen takım sıfır yabancıyla oynayabiliyordu. Yabancı kuralıyla, yerli oyuncularımızın Avrupa’da daha fazla oynayabileceğini düşündüm ve planladım. Bunun dışında, parasını alan ama sınır nedeniyle oynamayan oyuncuların oynamasını sağladık.
 • İnsan unsurunun olduğu her yerde, ne kadar teknoloji de gelse yorum unsuru söz konusu olacaktır. Neden geldi VAR Sistemi? Yükü azaltmak için. Ancak her yeniliğin getirdiği çelişkiler mevcut, zamanla bunların da aşılacağını düşünüyorum. Bir hakem kolay yetişmiyor. Hakemin tabiri yerindeyse ‘pişmesi’ kısa bir süre almıyor. Biz kişilere güvenmiyoruz, talimatla iş yaptığını düşünüyoruz. Bunu düşündüren hakemlerin şahsı değil, içinde bulundukları sistem. MHK’nın yapılanmasının, kişilerden bağımsız yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu kurulların, kulüpler tarafından oylanarak seçilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 • Bu ülkede hakemler yüzünden başkanlar gidiyor. İtibarına güvendiğimiz, inandığımız kişilerin bir karar yüzünden gitmesi hiç doğru değil. Türk Futbolu’nun en kısa sürede bahsettiğim sisteme geçmesi yararına olacaktır. Tamamen kulüplere endeksli bir sistem bulunabilir, yapılması gereken tek şey adil olmak.

 

Fatih Terim Soruları Cevapladı

 

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*