Fahrettin Koca’dan Aşı Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca'dan Aşı Açıklaması
Sağlık Bakanı Koca'dan Aşı Açıklaması

Covid-19 konusunda Fahrettin Koca’dan aşı açıklaması geldi. Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada ”Daha önce tünelin ucu göründü demiştim. kast ettiğim aşı ve verdiğimiz mücadeleydi. Bu aşılardan 2 tanesinin faz 3 çalışması ülkemizde de yapılmakta ve insan çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan aşı hakkındaki diğer açıklamalar şu şekildeydi;

Şu ana kadar yapılan aşılar sonrası insanlarımızla ilgili herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. 13 aşı çalışması söz konusu. Bu aşılar içerisinde 5 aşının ön planda ilerleme kaydetti. İnsan çalışmalarının başlayabileceğini ifade etmek istiyorum. 1 tanesinden geçen bahsetmiştim. İnaktif bir aşı, virülansı azaltılmış bir aşı. Geçen cumartesinden bu yana insan çalışmaları için 1000 kişilik doz başlandı. Bu arada üretim tamamlandıktan sonra denetler üzerinde bu aşının faz 1 uygulaması başlamış olacak. Faz 1’den önce düşünülen kişi sayısı 44. Devamında 100’lerle ifade edilen bir sayı olacak faz 2. Faz 3 çalışması da 10 binlerce kişi de denecek. Deneklerin aşıdan önce 5 günlük karantina süreci olacak. Bu süreç 2 haftalık bir zaman gerektirmiş olacak. 2 hafta kadar sonra ilk insan deneme aşı uygulamamız yapılıyor olacak. Bu arada 2 tane daha aşının ön planda uygulamaları olacak. Önümüzdeki 1 ay içinde 3. aşı da olmak üzere insan safhasına geçmiş olacağız.

”DSÖ Standartlarına Uyuyoruz”

Bu süreçleri mümkün mertebe DSÖ’nün belirlediği standartları koruyarak bu dönemde süreçleri hızla tamamlamak istiyoruz. Sorunsuz bir şekilde götürmek istiyoruz. Bu aşının üretim için birinin sertifikasını aldığını söyleyebilirim. Önümüzdeki hastalarda 1 yada 2 aşının da sertifikasını alabileceğini söyleyebilirim.

Umutlandıran Aşı Açıklaması

Fahrettin Koca yaklaşık 2 hafta önce yaptığı açıklamada corona virüsten kurtuluş için tünelin ucundaki ışığın gözüktüğünü, aşı için önümüzde ortalama 2-3 aylık bir süreç olduğunu söylemişti. Geçtiğimiz günlerde de Bilim Kurulu benzer açıklamalarda bulunmuştu. Şu an için bize söylenene göre her şey yolunda gidiyor. Dileriz bu şekilde sorunsuz ilerler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi yılbaşından hemen sonra aşılama hizmetleri başlar. Güncel tüm corona virüs verileri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*