Ernesto Che Guevara Ölüm Yıldönümünde Anılıyor

Che Guevara Ölüm Yıldönümünde Anılıyor
Che Guevara Ölüm Yıldönümünde Anılıyor

Latin Amerikalı devrimci lider Ernesto Che Guevara ölüm yıldönümünde anılıyor. Devrimine önderlik ettiği Küba başta olmak üzere dünya genelinde anma programları düzenleniyor.

14 Haziran 1928’te Arjantin’de doğan ve 9 Ekim 1967’de Bolivya’da hayata gözlerini yuman Ernesto Che Guevara, unutulmaz sosyalist devrimciler arasına giren bir isim.

Tıp eğitim alırken tüm Latin Amerika’yı motosikleti ile gezdi ve bu sayede insanların çektiği yoksulluğu yakından tecrübe etme fırsatı buldu. Bu tecrübeler onun aklında eşit gelir dağılımının en doğru yöntem olduğu fikirlerini doğurdu ve Marksizmi araştırma başladı.

1953 yılında tıp mezunu olduktan sonra Bolivya ve diğer Latin Amerika ülkelerine gider. 1959 yılında ise, Küba’da devrilen yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun önderliğindeki ”26 Temmuz Hareketleri”nin bir üyesi oldu. Adının tüm dünya tarafından duyulmasına kırılma noktası da bu hareketi oldu. Yeni hükûmette önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1964 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti.

”dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelenen fotoğrafı.

Hayatının Dönüm Noktaları

Che Guevara Küba’da yeni kurulan hükümette görev almaya başladığında Fidel Castro tarafından Sanayi Bakanı olarak atandı. Che, bu süreç içerisinde o kadar ön plana çıktı ki, Ülkenin bilinen yüzü Fidel değil O olmuştu. İzlediğim bir belgeselde bu durumun ana sebepleri olarak mükemmel hitabetinin yanında dış görünüş olarak fazlasıyla ”yakışıklı” olması söylenmişti. Tüm dünyada popüler olmaya başlayan Che 1964 yılında Küba’dan ayrıldı ve Birleşmiş Milletler’de konuşma yapacak kadar önemli bir yüz haline gelmişti. Ancak sosyalist düzenin popülerleşmesi bazı ülkeler tarafından rahatsızlık oluşturdu, bunun sonucu olarak da Che pek çok sıkıntıyla karşılaştı. 1965 yılında dostu Fidel Castro’ya ”veda mektubu” adı altında mesajını ulaştırdı. Bu mesajını ulaştırdıktan sonra Kongo’ya gitti ve imajını tamamen değiştirerek yeniden gerilla operasyonlarına başladı. Yeniden Bolivya’ya giden Che Guevara burada yakalanır ve ölümü esnasında yanında olanların söylediğine göre yargısız infaz sonucu son nefesini verir. Che Guevara öldürüldükten sonra cesedi insanlara sergilendi ve Küba’ya teslim edilmedi. Ölümünden yıllar sonra bulunan cesedi, DNA testi sonrası Küba’ya teslim edildi.

 

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*