Ermenistan Savaştan Çekildi

İlham Aliyev - Nikol Paşinyan
İlham Aliyev - Nikol Paşinyan

Ermenistan savaştan çekildi. 28 Eylül 2020 tarihinden bu yana süren Azerbaycan-Ermenistan savaşını, Ermenistan lideri Paşinyan’ın yaptığı açıklamayla sona erdiği duyuruldu. Paşinyan yaptığı açıklamada bu kararı ‘acı verici’ ancak ‘en doğru’ karar olarak nitelendirdi. İşte Ermenistan liderinin açıklamasının tamamı;

Sevgili hemşehrilerim, ablalarım ve kardeşlerim. Kendim ve hepimiz adına çok zor bir karar aldım.
Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Karabağ savaşının sonlandırılmasına ilişkin anlaşmayı, 01.00 saatinden itibaren imzaladım. Yayınlanan açıklamanın metni, benim ve halkımız için inanılmaz derecede acı verici.
Bu kararı, askeri durumun derin bir şekilde analiz ederek ve duruma en hakim kişilerle görüşerek aldım. Ayrıca yaratılan durumdaki en iyi çözümün bu olduğuna dair inancım tam. Önümüzdeki günlerde bu konuda daha detaylı açıklama yapacağım.
Bu bir zafer değil ancak yenilgi de değil.. Kendimizi asla unutmayacağız ve bu, milli birliğimizin, yeniden doğuş dönemimizin başlangıcı olacak.
İstikbalimizi planlamak için bağımsızlık yıllarımızı analiz etmemiz ve geçmişin hatalarını tekrar etmememiz gerekiyor.
Tüm kayıplarımızın önünde diz çöküyorum. Vatanını canlarıyla koruyup kollayan tüm askerlerimizi, savaşçılarımızı, generallerimizi, gönüllülerimizi saygıyla anıyorum. Artsah’ı kişilikleriyle kurtardılar.
Sonuna kadar savaştık. Ve başaracağız! Artsah ayakta!
Yaşasın Ermenistan! Artsah çok yaşa!
Nikol Paşinyan

Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan’ın bu açıklamasıyla Ermenistan savaştan çekildi ve Azerbaycan zaferi resmileşmiş oldu. Böylece Ermenistan, Azerbaycan tarafından alınan topraklardan tamamen çekilecek.

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*