Ermenistan Gence’yi Vurdu 10 Ölü 33 Yaralı

Gence'den görüntüler Fotoğraf: TRT Haber
Gence'den görüntüler Fotoğraf: TRT Haber

Azerbaycan ile yaptığı ateşkesi bir kez daha ihlal eden Ermenistan Gence’yi vurdu. 10 sivil yaşamını yitirdi, 33 kişi de yaralandı.

Ateşkes ilanına rağmen saldırılarını sürdüren Ermeni ordusu, Gence’nin dışında Berde, Terter ve Mingeçevir’e de gece saatlerinde füze saldırısı düzenledi.

Saldırıda 30’dan fazla ev ile 50’den fazla işyeri de hasar gördü. Ekipler, bina enkazlarında arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev yaptığı açıklamada:

“Ermenistan’ın Azeri sivil nüfusa karşı vandalizm ve barbarlığı devam ediyor. Hocalı soykırımından bu yana Azerbaycan halkına karşı şahit olduğumuz bir soykırım eylemidir” dedi.

Saldırı nedeniyle enkaz altında kalan ve hafif sıyrıklarla kurtulan Genceli vatandaşlar, o dehşet anları ve neler yaşadıklarını ifade etti.

Tamamen yıkılan evden kendi imkanlarıyla çıktığını söyleyen Ali Memedov isimli sivil “İlk önce bir patlama sesi duyduk. Sonra ev hemen üzerimize çöktü. Ben ilk önce deprem oldu zannetim. Daha sonra ailemle birlikte enkazdan çıktık” dedi.

Ermenistan Gence’yi vurdu.

Ermenistan ordusu ateşkesin ilk saatlerinde Cebrail ve Hadrut’a yeniden işgal etmek için saldırı düzenlemişti.

Tuğ köyü yönünden Hadrut’a, Aragül ve Banazur yönünden Cebrail’i hedef almıştı. Ermeni güçleri, Terter şehrini top atışına tuttu. Ağdam’a bağlı Çemenli ve Zengişalı köyleri vuruldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, Azerbaycan ordusunun karşı saldırısı gecikmedi. Ermenistan ordusu çok sayıda insan gücü ve askeri teçhizat kaybetti ve geri çekilmek zorunda kaldı. 38 Ermenistan askeri öldürüldü, 2 Grad füze sistemi, 7 top ve 2 mühimmat kamyonu imha edildi.

Daha fazla haber için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*