Ermenistan Azerbaycan’ı Neden Vuruyor?

Ermenistan Azerbaycan'ı Neden Vuruyor?
Ermenistan Azerbaycan'ı Neden Vuruyor?

Azerbaycan, Ermenistan’ı Karabağ’da hedef alırken, Ermenistan Azerbaycan’ı neden vuruyor?

Cevap ilk başta çok basit gelebilir, savaş durumu olduğu için.. Esasında durum bundan ibaret değil çünkü Ermenistan, Karabağ’daki Azerbaycan mevzilerini de balistik füzeyle vurabilirdi

Azerbaycan’ın içindeki sivil noktalar kasıtlı olarak hedef alınıyor.  Ermenistan Azerbaycan’ı Neden Vuruyor? Çünkü:

  1. NATO’nun yanında yer almak için yıllardır çabalar sarf eden Paşinyan yönetimi, Rusya yanlısı siyasileri tutuklamış durumda olduğu için NATO’dan direkt destek alamıyor.
  2. Rusya’dan direkt destek uman Ermeniler, Kremlin’den Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu yanıtını alınca, savaşı kendi topraklarına taşıyarak resmi müttefikleri Rusya’nın yardımını umuyor.
  3. Azerbaycan bu konuda itidalli davranarak Ermenistan topraklarından ziyade Karabağ’ı vurarak, Ermenilerin planlarını şuana kadar bozmuş durumda.
  4. Ermenistan sadece Rusya’dan değil YPG’den de destek alarak savaş alanlarını genişletmeyi ve tüm sınır boyuna yaymayı amaçlıyor. Böylece Türkiye-Azerbaycan ittifakının etkisini azaltarak araya terörist bir yapı yerleştirmeyi amaçlıyor.

Azerbaycan – Ermenistan çatışmalarında son durum için tıklayınız.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gece boyunca Ermeni güçlerle çatışmaların sürdüğü Ağdere, Ağdam, Fuzuli, Hadrut ve Cebrail yönünde durumun gerginliğini koruduğu belirtildi. Azerbaycan ordusunun Ermenistan güçlerinin farklı yönlerdeki savunma hatlarını kırmayı ve ilerlemeyi başardığı ifade edilen açıklamada, Azerbaycan askerlerinin operasyonlarda bazı elverişli tepe ve mevzileri ele geçirdiği vurgulandı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*