Dünya Sağlık Örgütü’nden Aşı Açıklaması

DSÖ Aşı İçin Tarih Verdi
DSÖ Aşı İçin Tarih Verdi

Dünya Sağlık Örgütü’nden corona virüs aşısı için tarih geldi. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle DSÖ salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi. AA muhabirinin, Türkiye, ABD, Rusya, Çin ve İngiltere’deki aşı çalışmalarındaki son duruma ilişkin sorusunu, Dünya Sağlık Örgütü’nden bilim heyeti başuzman Dr. Soumya Swaminathan ve DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao cevapladı.

Dünyadaki aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Swaminathan, “Tüm dünyada gerçekleşen klinik deneylerdeki ilerlemeyi görmek gerçekten çok cesaret verici. Bildiğiniz gibi şu anda klinik deneylerin bazı aşamalarında yaklaşık 40 aşı adayımız var ve bunların 10’u son aşama olan FAZ-3 denemelerinde. Bunlar (son aşamadaki aşılar) bize aşıların hem etkinliği hem de güvenliği açısından bilgi verecek.” dedi.

Dr. Swaminathan, Kovid-19 aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021’in başında hazır olacağını bildirdi. Ayrıca herhangi bir aşıya onay gelmesi halinde de yaygın bir aşılama için pek çok adım atılması gerektiğini belirtti.

DSÖ’den Aşı Açıklaması

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasıyla Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıklamaları tarih olarak birbiriyle denk. Ortalama 2 ay içerisinde bir aşı için onay verilecek gibi gözüküyor. Ancak çıkacak herhangi bir aşının tüm dünyada milyarlarca insana ulaşması asıl önemli olan durum olacak.

 

Bizi Twitter’dan da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*