Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Minsk Üçlüsü Açıklaması

Erdoğan'dan Minsk Üçlüsü açıklaması geldi. - Fotoğraf: Haberler.com
Erdoğan'dan Minsk Üçlüsü açıklaması geldi. - Fotoğraf: Haberler.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Minsk Üçlüsü açıklaması geldi. Erdoğan, Rusya ABD ve Fransa’dan Ermenistan’a silah desteği verildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Ermenistan çatışmaları ile ilgili ve Türkiye’nin son dönem dış siyasetiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Azerbaycan’ın neden yanındayız? Ne deniyor? Minsk üçlüsü. ABD, Rusya, Fransa. Bunlar kimin yanında yer aldılar? Ermenistan’ın yanında. Ermenistan’a her türlü silah desteğini veriyorlar mı? Veriyorlar. Azeri kardeşlerimiz Ermenilere karşı çok ciddi bir mücadelenin içinde. Rabbim yardımcıları olsun. İnanıyorum ki işgal altındaki topraklarını kurtarmayı başaracaklar.

Batı, Azerbaycan’ın yanında değil. Ateşkes ilan edildi bu gece Ermeniler yine bozdu. Batı ses çıkarıyor mu? Türkiye ses çıkardığında, “Türkiye’ye bak hiç sessiz kalmıyor” diyorlar. Susmayacağız.

Libya aynı şekilde, orada da Wagner denen Rusların paralı askerleri var. Darbeci Hafter’e destek veriyorlar. Bize ne diyorlar: “Orada ne işiniz var?” Bizim zulüm neredeyse oradayız.

“Suriye’de ne işiniz var” diyorlar. 911 kilometre sınırımız var kusura bakmasınlar orada da varız. ABD’nin 24 üssü var.

Çatışmalarda kaybedenler hep Müslümanlar oldu. Ağıtlar Türkçe, Arapça, Kürtçe yakıldı. Zafer nidalarını başkaları attı. Canı yanan biziz, kanı dökülen biziz, evlat acısı çeken biziz ama kazanan başkaları. Böyle bir çarpıklığa nasıl göz yumabiliriz?

Ölenin de öldürenin de bu toprakların insanları olduğu yerde, kazananlar başka coğrafyadan çıkıyorsa hep birlikte durup düşünmemiz lazım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Minsk Üçlüsü açıklaması yankı uyandıracak türden oldu. ABD Rusya ve Fransa’nın birlikte Ermenistan’ı desteklediği ifadeleri, uluslararası kamuoyunun da dikkatini çekti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*