Covid Aşısı Sonrası ”Pandeminin Sonuna Geliyoruz” Açıklaması

Corona Virüs Aşısı
Corona Virüs Aşısı

Corona virüs tüm dünyada can almaya devam ederken, hekimler üzerinden denenen covid aşısı sonrası Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen’den ”Pandeminin sonuna geliyoruz” açıklaması geldi. Diyarbakır’da aşı yaptıran iki sağlık çalışanının antikor sonuçlarının pozitif çıktığını belirtti. Bunun son derece sevindirici bir olay olduğunu ifade eden uzman isim, covid aşısı yüzde 85-90 oranında etkinliğinin olduğunu 2020 ile birlikte pandeminin sonuna geldiklerini ifade etti.

DHA mikrofonlarına konuşan Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıklaı Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, corona virüs aşısıyla ilgili müjdeli haberler verdi. Çin aşısının iki sağlık çalışanında antikor oluşturduğunu ifade eden uzman isim 2020 sonu, 2021 başı itibariyle pandeminin sonuna geldiklerini vurguladı. Covid-19’un yavaş yavaş gündemlerinden düşeceğini belirten Prof. Dr. Çelen, dünyada 120 civarında aşı çalışması olduğunu belirtti. İşte Profesör doktorun açıklamarının tamamı:

“Merakla ve heyecanla beklediğimiz aşılar, artık birebir gündemimize girdi. Ülkemizde de Diyarbakır’da da Dicle Üniversitesi olarak Çin aşısı olarak bilinen Sinovac firmasının CoronaVac aşısını bizler de sağlık gönüllüleri üzerinde faz 3 çalışmasında denemeye başladık. Bununla ilgili olarak da 80’e yakın gönüllüde denemelerimiz oldu. Yan etki profiline baktığımızda herhangi ciddi yan etki görülmemekle birlikte orta düzeyde bir yan etkiye de rastlamadık. Çalışmamızda tarama sonrası 14 gün arayla iki doz şeklinde aşılar yapıldı. Tabi bu çift-kör plasebo kontrollü bir çalışma, yani kişi de hekim olarak biz de aşı mı alıyor yoksa plasebo dediğimiz aşı olmayan bir flakonu mu alıyor, onu bilmiyoruz. Fakat iki tane sağlık çalışanımız münferit olarak kendileri aşıdan 14 gün sonra antikorlarına baktılar ve antikorlarının da pozitif olduğunu gördük. Bu çok sevindirici bir olay, en azından aşının etkin olduğu nokrasında gördüğümüz gerçek bir yaşam verisidir.”

Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*