Covid 19 Testleri Hakkında Şüpheler

Covid 19 - Koronavirüs / Pexels
Covid 19 - Koronavirüs / Pexels

Dünya COVİD 19 (korona virüs) gündemiyle boğuşurken, geçtiğimiz ay New York Times’ın yayınladığı makale oldukça yankı uyandırdı. Covid 19 testleri hakkında şüpheler oluşturan makaleye göre standart teşhis testleri, test yapılan insanların vücudunda bulunan önemsiz miktardaki virüsleri de covid 19 (korona) pozitif olarak çıkarabilir. Makaleye ulaşmak için tıklayın.

Bu tip bir durumun yaşanması, öncelikle gerçek hasta sayısının tespiti konusunda problem yaratacaktır. Bunun dışında, hasta muamelesi görerek tedavi edilen kişilerin vücutlarına gereksiz ilaç takviyesinde bulunulacaktır. Bunun hem sağlık açısından hem kaynak kullanımı açısından hem de sağlık sistemine verdiği zarar yönünden yaratabileceği problem büyüktür.

Covid 19 testleri hakkında şüpheler

COVİD 19 testleri yanlış sonuç veriyorsa, bulaştırıcı riski taşımayıp hastanede bulunan kişilerin virüsü kapma ihtimali de artmaktadır. Çözüm daha az test değil elbette, testin güvenilirliği konusunda yeniden düşünerek, gerekirse farklı testler üretme konusunda çalışmaktır. Daha hızlı bir şekilde sonuç verebilen testler geliştirilebilirse, art arda tekrarlanan testlerle, testlerin doğruluğu da daha kolay ölçülebilir.

PRC testlerinin hastanın vücudundaki virüs miktarını kabaca olarak belirlemesi, yanlış sonuç ihtimalini arttırıyor. 

NTV’nin paylaştığı habere göre Covid 19 (Korona virüs) pozitif çıkan hastaların %90’ını başkalarına bulaştıracak kadar virüs taşımıyor olabilir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) semptomları olmayan kişilerin test yaptırmamasını öneriyor. Yukarıda ele aldığımız ihtimallerin ortaya çıkmasından endişe ediyorlar.

New York Times’a ropörtaj veren Halk Sağlığı Laboratuvarları Derneği Yöneticisi Scott Becker da pozitif çıkıp bulaş riski taşımayan vakaların çok yüksek olduğunu ifade ederek konuyla ilgili araştırmalar yaptıklarını ekledi.

PRC testinin virüsün etkinliğinden ziyade varlığını saptadığı biliniyor. Tespit edilmiş virüs, etkinliğini kaybedip vücut tarafından mağlup edilmiş olsa bile testte pozitif sonuç verebiliyor. Yapılan testlerin hatalı çıkma ihtimalinin farklı sebepleri de mevcut; numunenin çok erken ya da geç alınması, kontamine olması veya uzun süre bekletilmesi. 

Sonuç olarak, dünya gündemini meşgul etmeye devam eden COVID 19 (korona virüs) pandemisinin, vaka tespiti sırasında uygulanan testlerde yanlış pozitif veya yanlış negatif çıkma ihtimali devam ediyor.

Teyit’in bu konudaki araştırmasını okumak için tıklayınız.

Gündemdeki diğer haberlerin değerlendirmesi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*