Cemal Kaşıkçı Davasında Yeni Gelişme

Cemal Kaşıkçı davasında yeni gelişme yaşandı.
Cemal Kaşıkçı davasında yeni gelişme yaşandı.

Cemal Kaşıkçı davasında yeni gelişme yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Suudi Arabistanlı 6 şüpheli hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

Cemal Kaşıkçı davasında yeni gelişme

Konsolosluk çalışanı şüphelilerden muavin konsolos Sultan Yahya A. ve ateşe Yasir Halit M.‘nin “Tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 

Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından suç delillerini ortadan kaldıran 4 şüpheli hakkında ise 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Daha fazla haber için tıklayınız

Cemal Kaşıkçı Olayı Nedir?

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı, nişanlısıyla evlenebilmesi adına gereken evrakları almak için 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdi ve bir daha çıkmadı. Türk yetkililer isim vermeden yaptıkları açıklamalarda Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta öldürüldüğünü ifade etti. Riyad bu açıklamaları başta reddetse de sonunda Kaşıkçı’nın sorgu sırasında çıkan bir kavgada kazara öldüğünü duyurdu.

Suudi Arabistan’da yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Muhammed bin Selman’ın danışmanı Suud el Kahtani ve Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet el Asiri  dahil üç istihbarat görevlisi daha bu olaydan dolayı görevinden alındı.

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul konsolosluğunda hayatını kaybetmesiyle ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan, eleştirel yazılarıyla dikkat çeken gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümünde parmağı olan herkesten hesap sorulacağını ve adalete teslim edileceğini duyurmuştu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*