Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Anılıyor

Neşet Ertaş anılıyor. (Fotoğraf: milliyet.com.tr)
Neşet Ertaş anılıyor. (Fotoğraf: milliyet.com.tr)

Türk Halk Müziği’nin efsane ismi, Yaşar Kemal’in söylemiyle ile Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş anılıyor.

1938’de Kırşehir’de dünyaya gelen Neşet Ertaş, müzik hayatına saz ustası olan babası Muharrem Ertaş’ın vesilesiyle başladı. Küçük yaşta bağlama ve keman çalmayı öğrenerek “feryatlarının” temelini hazırlıyordu. Babasıyla beraber saz çalıp türkülerini söyleyen Ertaş, babasıyla birlikte İç Anadolu bölgesini gezerek geçimini sağlıyordu.

1957 yılında İstanbul’a gelerek Şen Çalar Plak’ta ilk plağı olan Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’ü seslendirdi. Kısa bir sürede geniş kitlelere ulaşmayı başaran Ertaş, halk tarafından oldukça sevildi. Garip mahlasıyla yazdığı şiirlerde hayatını anlatan Neşet Ertaş, “Anadolu Efsanesi” “Neşet Baba” “Abdal Müzisyen” gibi lakaplarla da anıldı.

Aramızdan ayrılalı 8 yıl olan sanatçı Neşet Ertaş anılıyor.  (Fotoğraf: sozcu.com.tr)

İstanbul’da iki yıl kaldı. Bu sürede yaptığı sanat çalışmalarının ardından Ankara’ya yerleşti ve sanat hayatına başkentte devam etti. İç Anadolu kendisi için vazgeçilmez bir tutkuydu. Ankara Radyosu‘nda mahalli sanatçı unvanıyla programlar da yapan Ertaş, Ankara’da çalıştığı bir gazinoda Leyla Hanım’la tanışıp evlendi ve 3 çocuk sahibi oldu. 

1970’te eşinden ayrılan Ertaş, sağlık sorunlarıyla mücadele etmek durumunda kaldı. Enstrüman çalamamaya başladığı için, kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya giderek tedavi olmaya başladı. Uzun bir süre burada yaşadı. Almanya’ya Türkiye’deki ünüyle giden başarılı türkücü, gurbetçiler tarafından güzel bir biçimde karşılandı. 2000’de İstanbul’da konser vererek, çok uzun bir süre sonra sevenlerinin karşısına çıktı.

Neşat Ertaş, hayatta olduğu dönemde “Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi” kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edildi. Eserlerinde Anadolu’da yaşanan olayları kendine has üslubuyla ifade eden Ertaş’a İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından 2011’de fahri doktora unvanı verildi.

Ertaş’ın hayatı ve eserleri Prof. Dr. Erol Parlak tarafından 2013 yılında iki ciltlik bir kitap halinde yayımlandı. Garip Bülbül isimli kitabın satışları devam etmekte…

25 Eylül 2012’de İzmir’de prostat kanserine yenik düşerek 74 yaşında vefat eden Ertaş, arkasında Anadolu kokan türküler bıraktı.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*