Bolsonaro Aşı Olmayacağını Açıkladı

Bolsonaro Aşı Olmayacağını İfade Etti
Bolsonaro Aşı Olmayacağını İfade Etti

Bolsonaro Aşı Olmayacağını Açıkladı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bu hafta sonu yaptığı açıklamada, hiçbir koşulda koronavirüs aşısı olmayacağını, özellikle de Çin yapımı bir aşı almayacağını söyledi.

Sağcı lider vatandaşlarını Çin aşılarının tehlikeli olduğu ve bundan kaçınılması gerektiği konusunda defalarca uyardı.

Birkaç hafta önce Brezilya, Çin yapımı Sinovac üretimi aşı denemelerini geçici olarak durdurdu. Yine de Bolsonaro, duruşmanın 48 saatten kısa bir süre sonra devam etmesine izin verildiğinde öfkeliydi.

Bolsonaro’nun direnişine rağmen Sao Paolo Federal Mahkemesi milyonlarca doz Sinovac’ın iğnesini ithal etmeye başlamayı kabul etti.

Şimdi, Reuters’ın haberine göre Bolsonaro, Perşembe akşamı birden fazla sosyal medya kanalında yayınlanan bir basın açıklamasında, COVID aşısını almayacağını söyledi; bu, belirli aşılama programlarına yönelik şüphelerini ifade eden bir dizi açıklamanın en sonuncusu. 

Bolsonaro, birden fazla sosyal medya platformunda canlı olarak yayınlanan açıklamalarda, Kongre’nin Brezilyalılardan aşı yaptırmasını istemesinin olası olmadığını ekledi.

Brezilya, dünyadaki en yüksek ikinci koronavirüs ölümüne sahip ülke ve aynı zamanda Latin Amerika’da en kötü etkilenen ülke.

Bolsonaro, Temmuz ayında virüse yakalanmış olmasına rağmen, pandeminin ciddiyetini aylarca küçümsedi. Bolsonaro, konuşması sırasında maske takmanın etkinliği konusundaki şüphelerini de ifade ederek, maskelerin etkinliğine dair çok az kesin kanıt olduğunu ima etti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*