BM’den Antonio Guterres’den Korkutan Kriz Açıklaması

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

BM’den Antonio Guterres’den Korkutan Kriz Açıklaması

BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 nedeniyle küresel ekonomide 100 yılın en kötü krizinin yaşandığını belirtirken, BM’nin son raporuna göre Covid-19’un sosyo ekonomik etkileri yıllarca hissedilecek.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos Ajanda haftasında video konferans yoluyla açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Pandemide 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Aynı  zamanda 100 yılın en kötü ekonomik krizini yaşadık. Bununla birlikte kriz kırılganlıklarımızı dayanıklılık  haline getirmek için de fırsat sunuyor. Bu konuda hükümetler, uluslararası  organizasyonlar, özel sektör ve sivil toplam birlikte çalışmalı” dedi.

Birleşmiş Milletler, Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu’nda, küresel ekonomide sağlam ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlanmadığı sürece Covid-19 salgınının yıkıcı sosyo ekonomik etkisinin yıllarca hissedileceği uyarısında bulundu. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin 2020’de yüzde 5,6 daraldığı ve bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 4 olduğu belirtilen raporda, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerin ise yüzde 2,5 küçüldüğü, 2021’deki büyüme beklentilerinin ise yüzde 5,7 olduğu ifade edildi.

Dünya ekonomisinin ise geçen sene yüzde 4,3 küçüldüğü kaydedilen raporda, bu yılki yüzde 4,7’lik iyileşme beklentisinin geçen senenin kayıplarını zar zor telafi edeceği vurgulandı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*