Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: İstanbul’da Vakalar Artıyor

Prof. Dr. Levent Akın önlemleri yetersiz buldu.
Prof. Dr. Levent Akın önlemleri yetersiz buldu.

Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: İstanbul’da Vakalar Artıyor

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın yazısına göre Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu virüs ile hızı o derece fazla olmamakla birlikte öldürücü etkisi daha yüksek Güney Afrika ile Brezilya mutasyonları ve kentteki rehavet tanımlaması nedeniyle kaygılı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu Covid19 için dikkat çekti. Akın, alınan tüm önlemlere rağmen durumu boş vermişlik olarak tanımladı.

”Bu boş vermişlik içinde İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak” dedi.

Havanın güzel olmasının da etkisiyle kural ihlallerinin artığına işaret eden Akın, mesai saatlerindeki yoğunluğun da altını çizdi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan da mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısının 23’e yükseldiğini belirterek, “Son günlerde özellikle İngiltere’deki görüntüler bu virüsün yarattığı hastalığın da şiddetinin oldukça yüksek olduğu şeklinde. Bu da şu anlama geliyor ki bireylerin hastaneye, yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız. Mutasyonel virüsün yayılmaması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*