Biden’ın Danışmanı Türkiye Hakkında Konuştu

Joe Biden'ın Politika Danışmanı Michael Carpenter
Joe Biden'ın Politika Danışmanı Michael Carpenter

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın Danışmanı Michael Carpenter, gelecek Türkiye politikaları hakkında bilgiler verdi. Carpenter, “Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak ya da yaptırımlar yoluyla ekonomisini çökertmek arayışında olmadıklarını” söyledi.

İşte Biden’ın Danışmanı Michael Carpenter’in açıklamalarından en önemli kısımlar;

  • Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak ya da yaptırımlar yoluyla ekonomisini çökertme arayışında değiliz.
  • Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri satın alması, Doğu Akdeniz, Libya ve Dağlık Karabağ politikaları ‘sorumsuzca’ ve bir müttefike yakışır değil.
  • S-400 meselesinde olduğu gibi çıkış yolları bulunmalı. Türkiye eylemlerini değiştirirse masaya pozitif örnekler konulabilir ancak şu an izlediği politikaya devam ederse bunun Erdoğan hükümetine yönelik potansiyel negatif sonuçları olacaktır.
  • Türkiye ile ilişkilerde tek taraflı hareket etmek doğru değil. Sorunlara balyoz ile yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama bu, Türkiye’ye karşı AB’nin elinde önemli kozlar olduğunu ortaya koysa da bu kozlar dikkatli şekilde kullanılmalı.
  • Türkiye’nin açık pazar ve açık ticaret koşullarına mecbur olmasının ABD ve AB için önemli bir ‘başlangıç noktası’.
  • Türk Lirası bu yıl en çok değer kaybeden para birimi oldu. Albayrak’ın istifası gösterdi ki sorunlar üst üste biriktiğinde Türk hükümeti, politikalarını yeniden değerlendirebiliyor.
ABD Başkanı Joe Biden

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*