Berat Albayrak’tan Yeni Ekonomi Programı Açıklaması

Berat Albayrak'tan Yeni Ekonomi Programı Açıklaması.
Berat Albayrak'tan Yeni Ekonomi Programı Açıklaması.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Yeni Ekonomi Programı hakkında açıklama geldi. Albayrak, “Tüm göstergeler ‘V’ tipi toparlanmaya işaret ediyor. Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi. Salgın sürecinde alınan finansal tedbirler kademeli olarak kaldırılacak” dedi.

Berat Albayrak’tan Yeni Ekonomi Programı için ‘yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi’ şeklinde 3 etap planlandığını söyledi.

 

“BİRÇOK GELİŞEN ÜLKEDEN POZİTİF AYRIŞTIK”

Bu yılın temmuz ayında hızlı bir normalleşme sürecine girdik. Türkiye olarak birçok gelişen ülkeden pozitif ayrıştık. Tüm göstergeler ‘V’ tipi toparlanmaya işaret ediyor. Turizm ve hizmetlerde toparlanma istenen düzeyde değil.

“TEMAMIZ YENİ DENGELENME, YENİ NORMAL, YENİ EKONOMİ”

Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi. Salgın sürecinde alınan finansal tedbirler kademeli olarak kaldırılacak. Normalleşme adımları önümüzdeki haftalarda da devam edecek. Stratejik reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz.

“GIDA FİYATLARINDA İSTİKRAR SAĞLANACAK”

Enflasyon alanında sözleşmeli tarım ve girdi finansmanı ile gıda fiyatlarında istikrar sağlanacak.

Kur geçişkenliğini azaltacak tedbirler kapsamında yerlileştirme programları, TL bazlı alım garantili kontratlar artırılarak devam edecek.

Altın talebi ve turizm gelir kaybı olmasaydı bu yılı cari fazla vererek bitirecektik.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

 

Bakan’ın yaptığı açıklamada enflasyon hedeflerinden 2021 için yüzde 8, 2022 için yüzde 6 ve 2023 için yüzde 4,9 şeklinde bahsedildi. İşsizlik oranının azaltılması için konan hedefler de 2021’de yüzde 12,9’a, 2022’de yüzde 11,8’e ve 2023’te yüzde 10,9’a düşürülmesi olarak aktarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuşması sonrası röportaj yapılan Dünya Gazetesi’nden Hakan Güldağ ”Bakanımız vücut diliyle hedeflere gerçekten inandığını gösteriyor, öyle bir imaj çiziyor. Biraz önce kendisiyle ayak üstü konuştum, bana ‘Döviz kuru benim için hiç önemli değil. Hiç işin o tarafına bakmıyorum. Sanayi sağlam, üretim tarafı sağlam. Kur meselesinden en karlı çıkan biz olacağız, çünkü artık kurun kontrolü bizim elimizde.’ dedi” şeklinde konuştu.

 

Diğer haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*