Berat Albayrak’tan Ekonomi Açıklaması

Berat Albayrak'tan Önemli Açıklamalar
Berat Albayrak'tan Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan ekonomi konusunda açıklamalar geldi. Bakanlık binasında AK Partili vekillere konuşan Albayrak önemli açıklamalar yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen ancak gazeteci Ayşe Sayın’ın aldığı bilgiler ışığında, toplantıda Berat Albayrak’tan ekonomi ve ülkedeki döviz seviyesine kadar pek çok konuda açıklamalar geldi. Bakan’ın yaptığı açıklamarın ana başlıkları şu şekildeydi:

  •  Dünyada artan belirsizlik nedeniyle döviz kurlarının dalgalı seyrediyor, bu durumun Türkiye’ye özgü değil ve tüm dünyada bu tür dalgalanmalar yaşanıyor. Bir süre sonra dengeye oturacak.
  • Olağanüstü bir durum, gelişme olmadıkça dövize müdahale etmeyeceğiz.
  • Döviz kurlarının ekonominin performansı için tek kriter değil; ekonominin en önemli üç ayağını oluşturan, istihdam, üretim ve pandemi nedeniyle sıkıntı yaşanmasına karşın istihdamda da birçok Avrupa ülkesine göre daha iyi durumdayız.
  • Ekim ayı ihracatının 17 milyar dolar, bu Cumhuriyet tarihinde rekor.
  • Pandemi nedeniyle Çin dahil, birçok ülkenin büyüme rakamlarını revize etti, Türkiye için ise bu rakamın “0’ın üstü, 1’in altı” olarak öngörülüyor.
Berat Albayrak

Toplantıda bazı milletvekilleri, piyasanın canlanması için yaz aylarında düşük faizli kredi uygulamasının konut ve otomobil fiyatlarını yükselttiğine işaret ettiler.

Özellikle ikinci el otomobildeki artışa dikkat çekildi. Bakan Albayrak ise pandemi nedeniyle otomobil üretiminin düştüğünü, ancak şimdi üretimin artmaya başlamasıyla, sıkıntının azalacağı beklentisini dile getirdi. Albayrak, yükselişin sürmesi halinde yeni bazı önlemlerin devreye sokulabileceğini de vurguladı.

 

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*