Bahçeli’den Yargıtay’a HDP Kapatılsın Çağrısı

Bahçeli'den HDP Kapatılsın Çağrısı
Bahçeli'den HDP Kapatılsın Çağrısı

Bahçeli’den Yargıtay’a HDP Kapatılsın Çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kobani olaylarıyla ilgili iddianamenin mahkemece kabul edilmesinin peşine, Yargıtay’ın harekete geçerek HDP’nin kapatılması için dava açabileceğini ifade etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da parti kapatma konusunda, “Bunun nasıl olacağı mevzuatımızda belli. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bir dava açıyor, bir hazırlık yapıyor gerekli görürse dava açıyor.” diyerek duruma açıklık getirdi.

Anayasa’nın 69’uncu maddesine göre bölücülüğün ve terörün odağı haline gelmiş partilerin kapatılmasının “inkar edilemez bir amir hüküm olduğunu”  aktaran Devlet Bahçeli, “Şayet kapatma davasının açılması tavını kaybedip tavsamaya havale edilirse Milliyetçi Hareket Partisi, Siyasi Partiler Kanunu’nun 100’üncü maddesine müzahir olarak gereğini zamanı geldiğinde inanmışlıkla yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

Siyasi Partiler Kanunu’nun 100. Maddesi Şu Şekilde

Siyasi partilerle ilgili yasaklara aykırılık halinde dava açılması:

Madde 100 – (Değişik birinci fıkra: 2/1/2003-4778/10 md.) Anayasada yazılı nedenlerle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir siyasî partinin kapatılması davasının açılması;
a) Re’sen,
b) Bakanlar Kurulu kararı üzerine Adalet Bakanı’nın istemiyle,
c) Bir siyasî partinin istemi üzerine olur.
Ancak, bir siyasi partinin Cumhuriyet Başsavcılığından dava açılmasını isteyebilmesi için, bu partinin son milletvekili genel seçimlerine katılmış olması, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması, ilk büyük kongresini yapmış olması, partinin merkez karar ve yönetim kurulunun üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu ile dava açılmasının istenmesi yolunda karar alınmış bulunması ve istemin parti adına parti genel başkanı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılı olarak yapılmış olması gerekir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*