Aspirin Corona Virüse İyi Geliyor Mu?

Covid Tedavisinde Aspirin

Dünya çapında 50 milyona yakın insanı etkileyen corona virüste ölüm riskini yüzde 50 azalttığı belirtilen Aspirin ile ilgili umutlandıran açıklama İngiltere’den geldi.

Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın her yerinde büyük bir darbe oluşturan corona virüse karşı tüm neredeyse tüm dünya ülkeleri aşı ve tedavi yöntemleri bulmaya çalışıyor. Bilim insanları kanı sulandıran ve ağırlıklı olarak baş ağrısı ve halsizliğe karşı tercih edilen Aspirin pıhtılaşmayı engelleyen özelliğinin virüsün hastalığına yakalananları iyileştirebileceğini öne sürdü. Araştırmayı yürüten bilim insanı Peter Horby, “Aspirinin etkili olacağına dair net bir yaklaşım mevcut. Üstelik Aspirin güvenli, pahalı değil ve yaygın” ifadesini kullandı.

Aspirinin corona virüs hastalarında işe yarayabileceğini düşünen uzmanlar bu konuyla ilgili araştırmalara başladı. Araştırmaya katılan 2000 gönüllü günde 150 miligram Aspirin alacak ve bu süreçte sağlık durumlarında yaşadıkları değişiklikler gözlemlenecek.

ABD’de Yapılan Araştırmada Aspirinin Yaralı Olduğu Kanıtlanmıştı

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmada, erişimi kolay ve ucuz Aspirin ilacının hastanede yatan yeni tip koronavirüs hastalarının ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koydu. Araştırmacılar, kan sulandırıcı etkisi bulunan ilacın, Kovid-19 ölümlerin ana nedenlerinden biri olan kan pıhtılaşmasını engellediğini söylemişti.

Corona Virüs Tedavisi

Bu bilgilerin yanı sıra Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, ABD’de hastanede tedavi gören corona virüsü hastalarında düzenli kullanıldığında ölüm riskini yüzde 47 düşürdüğü ortaya çıkan aspirinin, Türkiye’de salgının en başından bu yana hastalarda kullanıldığını söyledi. Ancak bu henüz kanıtlanmamış yöntemin uzman bir hekime danışmadan kullanılmayacağını da tüm bilim insanları sözlerine ekliyor.

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*