Arama Motoru Google 22.Yaşını Kutluyor

Arama Motoru Google 22.Yaşını Kutluyor
Arama Motoru Google 22.Yaşını Kutluyor

Dünyanın en çok kullanılan online arama motoru Google 22.yaşını kutluyor. Pek çok önemli tarihte o güne özel doodle oluşturan Google, kendi doğum günü için de oluşturdu.

 

Google 22.yaşını kutluyor, peki Google’ın kuruluş süreci nasıl ilerledi? Google, o sıralarda Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında özel bir şirket olarak kuruldu. İkili, sık sık “Google Guys” olarak anılmaktadır. Google, 9 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Bu dönemde Larry Page ve Sergey Brin 2014 yılına kadar Google’da çalışmak üzere Eric Schmidt ile anlaştı. Kuruluşundan itibaren misyonu tam olarak “dünyadaki bilgiyi organize etmek, bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek”tir. Resmi olmayan sloganı ise ”kötü olma”dır.

Kasım 2009’da comScore’un yayımladığı bir pazar araştırmasına göre, Google ABD’deki arama motoru sektörünün en çok kullanılan uygulaması olup, pazar payının %65.6’sını elinde tutmaktadır. Şirket, 2006 mali yılı için toplam reklam gelirini 10.492 milyar dolar olarak açıklarken, lisanslama ve diğer girdilerden sağladığı gelirin yalnızca 112 milyon dolar olduğunu belirtmiştir.

 

Google 22.yaşını yeni bir doodle ile paylaşıyor.

 

Dünyada milyarlarca insanın neredeyse her gün kullandığı Google, pek çok tartışmaya da konu olmuştur. Bazı insanlar tarafından bazen ”yanlı” davrandığı iddia edilmiştir. Reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan Amerikan anonim şirketi olan Google, kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir.

 

Diğer haberlere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*