Ankara’nın Başkent Oluşu – 13 Ekim 1923

Ankara'nın başkent oluşu - 13 Ekim 1923 Fotoğraf: Güçlü Anadolu Gazetesi
Ankara'nın başkent oluşu - 13 Ekim 1923 Fotoğraf: Güçlü Anadolu Gazetesi

Ankara’nın Başkent Oluşu…

Türkiye’nin ikinci büyük şehri konumunda bulunan Ankara, 13 Ekim 1923’te TBMM’de kabul edilen tek maddelik yasayla başkent oldu.

Lozan Barış Antlaşması’nın TBMM tarafından onaylanmasının akabinde İstanbul, 23 Eylül 1923’ten itibaren tahliye edildi.  İstanbul’un işgal kuvvetlerince boşaltılması 6 Ekim 1923’te tamamlanmış oldu. Bu durumun ardından hükümet merkezi sorunu peydah oldu.

İsmet İnönü Ankara’nın başkent olmasını öngören tek maddelik kanun teklifini 9 Ekim 1923’te Meclis’e sundu. Teklif 13 Ekim 1923 günü Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü ve hızlıca kabul edildi. Ankara’nın başkent olarak belirlenmesi cumhuriyetin ilanı için, yeni bir devlet yolunda mühim bir adım oldu.

Ankara, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesinin günlerinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için karargah konumundaydı. Milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi rol bir rol oynadı.

Atatürk, Ankara’nın başkent olmasının nedenleri arasında korunabilir bir şehir olmasını sebep göstermiştir. Stratejik olarak oldukça mühim bir konumdadır.

Atatürk konu hakkındaki düşüncelerini “Bütün düşünceler, Yeni Türkiye’nin başkenti Anadolu’da ve Ankara şehri olarak seçme lüzumunda birleşiyordu.” sözleriyle ifade etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde Ankara’nın oynadığı siyasi ve stratejik rol Ankara’nın başkent yapılmasında en önemli gerekçeler olarak kabul edilebilir.

Aynı zamanda yeni cumhuriyetin, Osmanlı’dan bağını tamamen kopardığı mesajını vermek için de Ankara seçilmiştir.

Türkiye’nin coğrafi olarak merkezinde sayılabilecek konumu olmasıyla beraber haberleşme ve ulaşım bakımından yeni cumhuriyet için avantajlı olan Ankara, bütün cephelere eşit mesafede olması sebebiyle bağımsızlık mücadelesinin yönetildiği merkez olmuştur.

Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın Ankara’nın başkent oluşu ilgili görüşleri:

Daha fazla haber için tıklayınız.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın başkent oluşunun 97’nci yıl dönümüne özel mesaj yayımladı.

Bu onurlu ve anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele kahramanlarımızı, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyor, Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl donumunum kutluyor, vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum

İfadelerini kullandı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*