Almanya’da Merkel Dönemi Bitiyor Mu?

Angela Merkel
Angela Merkel

Tüm Avrupa’da corona virüs kaynaklı ölümler ve protestolarla sarsılırken Almanya’da Merkel döneminin bu sebeplerden biteceği konuşuluyor.

Gazete Duvar Editörü Gamze Karakülhancı, kaleme aldığı yazıda 2021 yılında Almanya’da Merkel döneminin biteceğini iddia etti.

İşte o yazıdan en önemli bölümler;

Corona Virus

Pandemi AB’de sadece ekonomik olumsuzluk yaratmadı. 29 Ağustos’ta korona önlemlerini protesto etmek için Berlin’de binlerce kişi toplandı. Gösteri, Berlin İçişleri Senatörü Andreas Geisel tarafından önceden yasaklanmıştı, ancak yasak Yüksek İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Aşılama karşıtları, komplo teorisyenleri, ezoteristler, aşırı sağcılarla yan yana gelerek korona önlemlerini protesto ettiler.

Gösteri sırasında, birkaç yüz kişi Berlin’de parlamentonun önünde (Reichstag) önünde Alman İmparatoruğu bayrağını açtı. Görüntüler ülkede aşırı sağcılıkla ilgili geniş bir tartışmanın da yeniden ateşleyicisi oldu. Korona önlemlerine karşı eylemler Kasım ayına kadar Berlin’de devam etti.

5 Şubat’ta Thüringen Eyalet Parlamentosu yeni bir Başbakan seçmek için toplandı. Sol Partili Bodo Ramelow’un yeniden seçileceğine kesin gözüyle bakılırken şaşırtıcı bir şekilde, ırkçı parti AfD (Almanya için Alternatif Partisi) üçüncü oylamada kendi adayını düşürdü ve CDU ile (Hıristiyan Demokratlar Birliği) FDP (Hür Demokrat Parti) adayı Thomas Kemmerich’i seçti. CDU’nun AfD ile birlikte hareket etmesi nedeniyle ülke çapında protestolar yapılınca Kemmerich istifa etti.

Kemmerich

Kemmerich’in Thüringen’de başbakan seçilmesinin ardından CDU yönetimi sert eleştirildi. Thüringen’de AfD ile gizli bir ortaklık yaptıkları iddiasının ardından, CDU’nun Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer parti liderliğinden çekildiğini açıkladı. Kramp-Karrenbauer, şansölye adaylığından da vazgeçti. Böylece CDU’da genel başkanlık ve Merkel’den sonra başbakanlığa aday çıkarma krizi baş gösterdi. CDU’ya kimin başkan olacağı, hangi ismin başbakan adayı olacağı, Korona nedeniyle hala genel kongre yapılamadığı için belirsizliğini koruyor.
Bodo Ramelow ise 4 Mart’ta yapılan üçüncü oylamayla yeniden Thüringen Başbakanı seçildi. Mecliste tebrikleri kabul eden Ramelow’un AfD’li Björn Höcke’den gelen tebrikleri reddederken yaptığı konuşma da tarihe geçmiş oldu.

Mülteci Sorunu

Yunanistan’daki mültecilerin bulundukları kampların koşulları uzun zamandır eleştiri konusuydu. AB’nin, Türkiye’ye mülteci konusunda verdiği desteğin çok daha azını Yunanistan’a verdiği şeklinde eleştiriler de vardı. Korona salgını döneminde de mülteci kamplarındaki durumlar kamuoyunun tepkisini çekiyordu. Tartışmalar devam ederken 9 Eylül’de Midilli adasındaki Moria mülteci kampında büyük bir yangın çıktı. Yangın tüm gece boyunca devam etti. 2.800 kişi için tasarlanan kampta şu anda 12.600 mülteci yaşıyor.

Bu yangın, Avrupa Birliği ülkelerinin mültecilerle nasıl bir prosedür uygulaması gerektiği konusunda büyük tartışmayı başlattı.

Sonuç

2020 yılı AB ve Almanya için sorunların iç ve dış politikada çözülemediği en rasyonel biçimde nasıl ertelenebilecekse o şekilde ertelenen bir yıl oldu. 2021 özellikle pandemiyle daha da görünür olan gelir eşitsizliğinin, neo liberal politikaların sağlık, eğitim gibi alanlarda uygulanmasının yarattığı olumsuzluğun, korona karşıtı eylemlerde de kendisini gösteren aşırı sağın tartışılacağı bir yıl olacak. Almanya için 2021 Merkel döneminin kapanacağı genel seçimlerin yapılacağı bir yıl olması nedeniyle çok önemli bir yıl olacak. AB için de Merkel sonrası dönemin nasıl gelişeceği merak konusu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB içerisinde daha da etkili bir lider olarak ortaya çıkabilir. 2021 sadece Almanya için değil Merkel’in gidişiyle ve yeni başkan seçilen Joe Biden’la birlikte ABD ile kurulacak yeni ilişkilerle birçok bilinmezliğe ve sürprize açık bir yıl olacak.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*