Almanya’da Covid 19 Önlemleri Protesto Edildi

Almanya’da Covid 19 Önlemleri Protesto Edildi

AA’nın raporuna göre, Başkent Berlin’de “Artık Yeter” sloganıyla yaklaşık 1000 kişi, Sağlık Bakanlığı önünde toplandı.

Göstericiler, “Tedbirleri kaldırın”, “Merkel yerine özgürlük”, “Temel haklar hediye değildir” ve “Lobi diktatörlüğü yerine katılımcı demokrasi” yazan pankartlar taşıyarak sloganlar attı. Hükümetin salgınla mücadelede aldığı tedbirler eleştirildi ve halkın istekleri yerine ilaç sektörünün taleplerinin karşılandığı savunuldu.

Eyleme katılanların çoğunun maske ve mesafe kurallarına uymayarak pandeminin sahte olduğunu iddia ettikleri görüldü. Polis, birçok kez kurallara uyulması yönünde anons yaptı.

Dresden kentinde de gösterilerin yasaklanmasına rağmen kentin birçok yerinde protestocular izinsiz toplandı.  Alman basınındaki haberlere ve sosyal medyadaki görüntülere göre, polisin “dağılın” çağrılarına kulak asmayan, maske ve mesafe kurallarına uymayan göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin Saksonya Eyalet Teşkilatı Genel Sekreteri Alexander Dierks,  göstericilerin gerçek yüzlerini gösterdiğini belirtti.

Dierks, göstericilerin şiddet eğilimli aşırılar olduğunu ifade ederek, “Bu gibi tipler, hukuk devletinin sertliğini hissetmeliler.” dedi.

Düsseldorf kentinde ise yaklaşık 2 bin kişi Kuzey-Ren Vestfalya Eyalet Meclisi binasının önünde toplanarak, pandemi tedbirlerini protesto etti. Maske ve mesafe kurallarına uyulmadığı için polis bir süre sonra gösteriyi sonlandırdı. Ayrıca Kiel, Hannover, Stuttgart ve Postdam kentlerinde yüzlerce kişinin katılımıyla gösteriler düzenlendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*