Ali Koç’tan Önemli Açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan gündeme dair önemli açıklamalar geldi.

Son haftalarda hakem kararlarından şikayetçi olan Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç’tan kritik açıklamalar geldi. İşte açıklamalarının önemli kısımları;

Mümkün olduğu kadar az konuşmaya çalışıyoruz ama konuşmamız gereken günlerdeyiz. Enteresan bir yaz dönemi geçirdik. Arkadaşlarım gayet olumlu işler çıkardı. Önemli olan sahadaki performans. Kısır çekişmelerin dışında kalmak istiyoruz. Biz sahaya ve işimize odaklanmaya çalışıyoruz. Bizim dışımızda gelişen olaylar, şartlar bizi işin içine çekiyor. Maalesef bu sene biraz erken başladı.

Yöneticimiz Selahattin Baki’nin de dediği gibi hakem kararları, bize göre hakem hataları, bazılarını kasıtlı görüyoruz. Bunlar bizi fazlasıyla endişelendiriyor. Ciddi bir sıkıntı var. Geçen sene 20. haftada şampiyonluğun en büyük adayıydık. Sonra 7 haftada 21 puanın sadece 3’ünü alabildik. O dönem doğranıyorduk.

Bu seneye dönersek, kazanıyoruz. Kazandığımız maçlarda bile bir standartsızlık var. Lehte ve aleyhte, VAR kararlarında müthiş bir standartsızlık var. Sadece Fenerbahçe’nin özelinde değil. Antalyaspor ve Sivasspor da ciddi serzenişte bulunuyorlar.

Türkiye’de bir hakem krizi var. Bu Federasyona, MHK’ya has bir durum değir. Türkiye’de şampiyonluklar sadece saha içinde kazanılmıyor olgusu var. Bu acı bir durum. Bunu kanıksadık. Bu olguyu değiştirmek için tüm paydaşlar hep beraber çalışmalıyız. Radikal değişiklikler, devrim derecesinde adımlar atmamız lazım. Federasyonlar, MHK başkanları değişiyor; ancak değişmeyen bir şey var: Kriz. hakemlerin yarattığı krizler, özellikle odağında Fenerbahçe’nin olduğu hakem krizlerinden Türk futbolunun kaosa sürüklendiğini görüyoruz. Hakemlik zor bir meslek; ama bu kadar kötü yönetmek çok daha zor. Bu kadar düşük seviyede performans, bu kadar hata meslekten de daha zor.

Bunün üstüne VAR diye bir teknoloji geldi. Bugün artık çizgi teknolojisiyle yüzde yüz doğru kararlar veriyor. VAR bu kadar net değil. İnsanlar VAR geldiğinde minimize edilmiş hata bekler. Fakat bu teknoloji iyi kullanılırsa fayda verir.

Geçen sezon Kayseri maçında 3 penaltımız verilmedi, faulden bir gol verilip 1-0 yenildik. Yüzde yüz penaltıya gidilmedi. VAR’ın hakemi kimdi? Geçen hafta bizim Beşiktaş maçımızı yöneten hakem. VAR hakemi kimdi? Arda Kardeşler. O kimdi? Bizim son maçımızda VAR odasında olan arkadaşımız. İnşallah bunlar tesadüftür.

Hakem hataları sistematik geliyor. Futbolla yatıp kalkanlar hakem hatasıyla kastı fark edebilecek durumda. Her şey ortada. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Maçlardaki pozisyonları tek tek açıklasınlar. “Şu nedenden dolayı sarı kartı görsünler” desinler. Hakem notlarını açıklasınlar.

Mesut Özil Hakkında da Konuştu

İsmi Fenerbahçe ile anılan Arsenal’in Türk asıllı Alman oyuncusu Mesut Özil sorusunu da yanıtlayan Koç, “Elden oyuncu çıkarmazsak devre arasında transfer yapacak bir durumumuz yok. Bazı noktalara transfer ihtiyacımız var. Mesut Özil, Fener Ol’dan beri gündeme geliyor. Mesut Özil çok iyi bir Fenerbahçelidir. Sezon başında da gündeme gelmişti. Fenerbahçe’nin Özil’i transferinin ekonomik boyutlarını kaldırabilecek durumu yok. Bizim için gerçekleşirse güzel bir rüya olur ama gerçekleşmesi zor bir rüya” ifadelerini kullandı.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*