Ahmet Davutoğlu’nun Açıklamaları

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

Gelecek Partisi Genel Kurulu’ndan konuşan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları çok dikkat çekti. İktidar kanadını çok sert sözlerle eleştiren Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine kadar her konuda yorumlarını beyan etti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, tek aday olarak girdiği partisinin 1. Olağan Kongresi’nde yeniden Genel Başkan seçildi. Altınpark Anfa Salonu’nda yapılan kongrede sık sık corona virüs önlemleri hakkında uyarılar yapıldı. Yine bu önlemler sebebiyle salona seyirci alınmazken kürsüye çıkan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları şu şekildeydi;

  • “Bu liyakatsiz, ciddiyetsiz, 28 Şubat ve eski Türkiye artığı iktidardan korkmayın…Artık korkan tek bir kesim var. İktidar korkuyor”
  • ” Daha düne kadar beraber olduğu dava arkadaşlarının farklı fikirlerine bile tahammül edemeyen ve her türlü hakaret ve iftira dili ile mukabelede bulunan yaklaşım sahipleri cumhurbaşkanlığı makamının birleştirici kudretini hayata geçirebilirler mi? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile demokrasinin özünü teşkil eden kuvvetler ayrılığı ilkesini yok ederek yürütmeyi, yasamayı ve yargıyı tek bir otoritenin elinde toplamak, benzerleri bugün çevremizdeki bir çok ülkede görülen demokrasisiz bir Cumhuriyet anlayışı değil midir?”
  • ”Bugün dünya ve Avrupa için en büyük tehlike corona virüs değil, cahil ve popülist liderlerin yaydığı otokratik kültür virüsü”
  • “İktidar sahipleri son dört yıl içinde demokrasiyi, özgürlükçü bir perspektif ile kurumsallaştırmak yerine 15 Temmuz direnişini şahsi iktidarlarını pekiştirmek üzere kullanmışlardır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi esasen bu iktidar pekiştirme çabasının ürünüdür”
  • “Bu iki krizin, yani ekonomik ve siyasi krizin yanında baş etmemiz gereken bir üçüncü krizimiz daha var. Bugün Türkiye’nin en büyük krizi, yönetme kabiliyetini, karar alma iradesini kaybetmiş ve paralel bir evrende yaşayan bu iktidardır.”
  • ”Şu an içinde bulunduğumuz sistem ucube, çok ortaklı vesayet rejimi; biz bu sistemin yerine demokratik parlamenter sistem geliştiriyoruz ve bunu 9 Kasım’da açıklayacağız”
  • ‘Serok Ahmet’ ifadesini bir hakaret unsuru gibi kullanan bir siyasi akıl sahibi, Kürt vatandaşlarımıza cumhuriyetimizin eşitleştirici ve birleştirici özüyle ya da demokrasinin özgürleştirici niteliğiyle yaklaşabilir mi? Vatandaşlarımızın diliyle, diniyle, mezhebiyle alay eden, onları tahkir eden yaklaşım sahipleri hem kendileri bölücülük yapmış olurlar hem de bölücü terörün ekmeğine yağ sürerler. Sayın Bahçeli, bölücülükle mücadele etmek istiyorsa Kürtçeyle ve bizimle uğraşacağına, seçim kazanmak için ‘Serok Apo’dan mektup getirenlerle, kırmızı bültenle aranan kardeşi Osman Öcalan’ı devlet televizyonuna çıkaranlarla uğraşsın.”
  • ” Biz ne KCK ne de kayyum diyoruz. Bizim kısa sürede aynı anda hem Doğu ve Güneydoğu’da hem de İç Anadolu’da örgütlenmemizden rahatsız oluyorlar. İşte Gelecek Partisi bünyesinde bu salonda ve Türkiye’nin her yerinde Türk, Kürt, Arap, Sünni, Alevi kardeşlerimiz omuz omuza ele ele.”
  • ” Başta Türkiye Varlık Fonu olmak üzere bütçe dışı nitelik kazanmış olan tüm fonları derhal kapatacağız”
Ahmet Davutoğlu’ndan Açıklamalar

 

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*