Ahmet Davutoğlu Açıklamalarda Bulundu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu
Davutoğlu canlı yayındaydı.

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, geçmişe ve geleceğe dair pek çok açıklamada bulundu.

İstifa Krizi Hakkında

”Yüzde 49,5 almış Başbakan olarak pat diye bıraktınız” sorusunu ”Basit çerçeve olarak görürüm. Pat diye bir şey olmaz. Bir ilim adamını diğerlerinden ayırt eden fark süreç analizi yapabilmesidir. İlim adamı noktasal, konjonktürel analizi yapmaz süreç analizi yapar. Ya ben boyun eğecektim, şahsiyetsiz, düşük profilli başbakanlık yapıyordum, ki hayatımda böyle bir şey yapmadım. Yüreğim yana yana ayrılmayı daha uygun gördüm” diyerek cevapladıktan sonra ”Şu soruyu bir gün sayın Erdoğan’a sorabilirseniz, siz yüzde 49,5 almış bir Başbakan’ı kendi partisinde imza toplattırarak istifa ettirmesinin sebebini sorarsanız. Nitekim Türkiye’nin geldiği yerin sorumluları o imzaları atanlar ve o talimatı verenlerdir.” şeklinde sitem etti.

Davutoğlu istifa etmemesi halinde Türkiye’nin krize gireceğini söylerek “Ben istifa etmeseydim Türkiye krize girerdi. Sayın Ecevit’le sayın Sezer’in yaşadığı krizde ‘kim haklı’ diye mi soruldu yoksa Ecevit mi sorumlu tutuldu? Öyle bir mücadeleye girmiş olsaydık AK Parti bölünür belki de ben Başbakan kalırdım” açıklamalarında bulundu.

Donald Trump’un Mektubu

Donald Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen ve içinde ”Aptal olma” sözleri de geçen mektup hakkında Ahmet Davutoğlu ”O mektup on yıllar boyu unutulmayacak bir mektup ancak şimdinin Türkiye’de basına baskı olduğu için konuşulamıyor. Siz o mektubu sindirirseniz, Trump da sizi Kuzey Kore lideriyle birlikte anar ve hakaret eder; o mektup geldiğinde ban kahrımdan tüm gece uyuyamadım” şeklinde konuştu.

Yazdığı Kitaplar Hakkında

Kendisinden de bahseden Davutoğlu ”Ben Latin Amerika’da yaratılmadım, Afrika’da da yaratılmadım. Burada yaratıldım. Bu coğrafyanın hakkını vermek zorundayım. 4 yıl içinde 6 Türkçe 2 İngilizce kitap yazdım. Ben bir Türküm ve Müslümanım. Bütün vatandaşlarımı eşit görerek bu kimlikten hiçbir zaman gocunmadım. Ben Türkiye’nin gücüne inandığım için Stratejik Derinlik diye iddialı bir kitap yazdım. Bu kitaplardan kimlerin rahatsız olduğuna bakın ve onların Türkiye’deki uzantılarına bakın. Arkasında bu misyona açılmış bir savaş var.” dedi.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’ndan pek çok konu hakkında açıklamalar geldi.

Şu an çatışma halinde olan Azerbaycan ve Ermenistan meselesinde de Türkiye’nin politikasını doğru ancak eksik gören Davutoğlu ”Daha barışçıl davranılması gerekiyor” diyerek fikrini ortaya koydu.

 

Twitter hesabımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*