Abdullah Ağar : Terör Devletini Engelleyemedik

Abdullah Ağar'dan Sputnik'e çarpıcı açıklamalar geldi. Fotoğraf: Vatan
Abdullah Ağar'dan Sputnik'e çarpıcı açıklamalar geldi. Fotoğraf: Vatan

Abdullah Ağar : Terör Devletini Engelleyemedik

Sputnik’e değerlendirmelerde bulunan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

“McGurk, Türkiye’ye karşı son derece ötekileştirici bir tavırla devletler arasındaki hukuka çok uymayan bir refleks ile beraber süreci yürüttü. Kibirli bir yaklaşımı vardı ve bunun bedelini de Türkiye’ye ödettiler. Ama daha ağır bedeli de kendileri ödedi. McGurk’ün dâhil olduğu siyaset ve stratejiler iddia ettikleri gibi etkili sonuç vermedi. Aksine DAEŞ ortadan kalkmadı. ABD, YPG/PKK’yı kullanmak isterken YPG/PKK, ABD’yi kullandı. ABD, Kerkük’le ilgili inisiyatiflerini kaybetti, bir diğer tarafıyla da Fırat’ın doğusuna da Rusya girmeyi başardı. Bunu düşman olsa yapamazdı.

Geçmişteki yaşananlardan ders çıkarıp projeyi revize edebilirler, çünkü dünya hâkimiyeti ile ilgili bir riskle karşı karşıyalar. Bu konuda Türkiye’nin önemi ve yerini görüp buna özgü siyaset ve strateji tercih edebilirler. Suriye ve Irak’taki süreç olgunlaştı artık fiili parçalanma süreçlerine geçebiliriz diyebilirler. İran’la ilgili yeni angajmanlar geliştirerek bölgede başka türbülansların oluşmasına sebebiyet verebilirler. Bunları zaman içerisinde hep beraber göreceğiz.

Terör koridorunu engelledik. Ama bir terör devleti oluşumunu engelleyemedik. Çünkü 40 bin kilometrekarelik alan içinde 130.000 YPG/PKK’lı var. Bu, büyük bir tehdit. Bu terör ordusu eninde sonunda Türkiye’yi etkileyecek. Bunu nasıl engelleriz? YPG/PKK’nın Kürt etnik kimliği ile olan bağını kopartmak gerekiyor. Menbiç’ten, Tel Rıfat’tan, Ayn-el Arap’tan, Kamışlı’dan ve mümkünse de Haseke’den YPG/PKK’nın çıkarılması gerekiyor. Burada Kürt etnik kimliğini istismar edecek başka yapıların da oluşmaması gerekiyor.”

Kaynak : Sputnik Türkiye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*