ABD’den Baghuz’a Yeni Askeri Üs

ABD Ordusu Baghuz'da yeni askeri üs açıyor
ABD Ordusu Baghuz'da yeni askeri üs açıyor

ABD’den Baghuz’a yeni askeri üs açma kararı geldi. Daha önce Trump’ın Suriye’den çekilme ile ilgili açıkladığı planlara uymadığı net bir şekilde görülüyor. ABD Trump’ın çekilme açıklamalarından beri Suriye’den çekilmek yerine daha fazla asker göndererek askeri üsler açmayı sürdürüyor.

Suriye doğusundaki dokuzuncu askeri üs olacak. Yerel kaynaklara göre Baghuz’da askeri üssün inşası başladı. Helikopter alanının da bulunacağı üs, IŞİD’in YPG’ye yönelik saldırılarına hızlı bir şekilde müdahale etmek ve Suriye’nin petrollerine YPG adına sahip çıkmak için kuruluyor.

Saha kaynaklarından aktarılan bilgilere göre, üssün çevresine güvenlik amacıyla YPG militanları konumlandırıldı. 

Daha fazla haber için tıklayınız.

ABD, Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşa IŞİD’e yönelik hava saldırılarıyla Eylül 2014’te dahil oldu.

Yükselen IŞİD tehdidi karşısında ABD ordusu, terör örgütü YPG/PKK’yı kara gücü olarak konumlandırmış durumda. Terör örgütüne silah desteğinin yanı sıra havadan da destek sağlayan ABD güçleri YPG/PKK’nın işgal ettiği bölgelerde üs ve askeri noktalar kurarak sahada varlık göstermeyi sürdürüyor.

ABD, 2015’ten itibaren üs ve askeri noktalar kurma faaliyetlerine hız vererek devam ediyor. Söz konusu üs ve askeri noktalarda bulundurduğu özel birliklerle zaman zaman indirme operasyonları yapan ve son teknoloji ekipmanla YPG/PKK’ya DEAŞ karşıtı operasyonlarında destek veren ABD, terör örgütüne koruma sağlıyor.

Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı öncesi ABD ordusunun kara güçleri, Suriye sahasında üs ve askeri nokta olarak kullandığı toplam 22 bölgede varlık gösteriyordu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*