ABD’de Büyük Kaos Senato Binası Ele Geçirildi

ABD'de Kaos Çıktı
ABD'de Kaos Çıktı

ABD’de Büyük Kaos Senato Binası Ele Geçirildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın düzenlediği mitingin ardından Trump destekçilerinin Washington DC’de bulunan kongre binasını basması sonrasında ülkede kaos çıktı.

İlk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirirken onlarca gösterici gözaltına alındı. ABD tarihinde ilk kez böyle bir olay yaşanırken peş peşe istifalar geldi.

2020’nin son günlerinde yapılan seçim sonuçlarını kabul etmeyen ve bizzat, “Savaşmadan görevi bırakmayacağım” ifadesini kullanan Trump, sonucu kabul etmediğini bir kez daha açıkladı.

Seçimlere hile karıştığını söyleyen Trump’ı dinleyen destekçileri Kongre binası önünde toplandı. Polis Şefi Robert J. Contee, “Kongre binasında yaşanan gösterilerde 4 kişi yaşamını yitirdi, 52 kişi gözaltına alındı” dedi.


Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham, olayların ardından istifa ettiğini açıkladı.

Reuters’ın raporuna göre Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ve Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta da istifa etti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bugün yaşananların ardından oturumu yeniden açtı ve oldukça sert açıklamalarda bulundu. “Bugün Kongre binasına giren ve zarara neden olanlara sesleniyorum, siz kazanamadınız. Hadi işimizin başına dönelim. Bugün başkentimizi savunduk. Bu tarihi mekanı korumak için görev yerlerinden ayrılmayan kadın ve erkeklere her zaman minnettar kalacağız. Bugün başkenti kaosa sürükleyenler, siz kazanmadınız. Şiddet asla kazanmaz. Özgürlük kazanır. Burası hala halkın meclisi. Burada yeniden toplandığımız sırada dünya demokrasimizin direncine ve gücüne bir kez daha tanık olacak” dedi.

Kongre alkışlar eşliğinde bu açıklamanın ardından tekrar çalışmaya başladı.

Yaşanan arbedenin ardından ABD’li siyasetçiler ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e çağrıda bulundu Siyasetçiler anayasanın 25’inci maddesine uyarak Pence’in Donald Trump’ı görevden almasını istedi.

Sözcü’nün raporuna göre, Pence’e gönderilen mektupta, “Başkan’ın açıklamaları, bugün yaşanan şiddet ve kaosun sebebidir. Anayasa uyarınca ABD Başkan Yardımcısı’nın yetkililerini kullanarak “başkanın görevini ve gücünü kullanamayacak durumda” olduğuna kanaat getirerek Trump’ı görevden almalı. Bugün Trump’ın video ile yaptığı açıklama bile onun akli dengesinin yerinde olmadığını ve 2020 seçimlerini sindiremediğini gösteriyor. Trump’ın şiddet ve ayaklanmayı durdurmaya hevessiz olması bile durumu ortaya koyuyor” denildi.

Trump’ın tweetleri siliniyor.

Yaşananların ardından oturum tekrar başlarken birçok Cumhuriyetçi senatör fikir değiştirdiğini açıkladı… Senatör Kelly Loeffler, Seçiciler Kurulu’nun seçim sonuçlarına itiraz etmeyeceğini açıkladı. Birçok Cumhuriyetçi senatör yaşananların ardından Biden’ın seçimleri kazanmasıyla ilgili itirazlarını geri çekti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*