ABD ve İsrail’den 500 Milyon Dolarlık Savunma Antlaşması

ABD ve İsrail ortak ilişkilerini geliştiriyor
ABD ve İsrail ortak ilişkilerini geliştiriyor

ABD ve İsrail’den 500 Milyon Dolarlık Savunma Antlaşması

ABD Kongresi’nin onayladığı 2021 federal bütçe tahsisat yasa tasarısında, İsrail ile füze ve hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi için 500 milyon dolar ayrıldığı ifade edildi.

Temsilciler Meclisi ve Senato önceki gün kabul ettiği “2021 Birleştirilmiş Tahsisatlar Yasası”, 900 milyar dolarlık “Koronavirüs ile Mücadele ve Ek Yardım Tahsisatlar Yasasının” yanı sıra 1,4 trilyon dolarlık federal hükümet bütçesini de içeriyor.

Tasarıya göre Savunma Bakanlığı harcamalarına ilişkin Savunma Alım ve Savunma Araştırma, Geliştirme, Test ve Değerlendirme başlıkları altında İsrail ile İşbirliği Programlarına 500 milyon dolar tahsis edileceği belirtildi.

Indepedent’in raporuna göre, söz konusu kısımlarda, 73 milyon doların İsrail’den Demir Kubbe alımına, 177 milyon doların seyir füzelerinin geliştirilmesi dahil Kısa Menzilli Balistik Füze Savunma Programına tahsis edileceği belirtiliyor. İsrail füze savunmasının önemli bir yapısı olan Arrow 3 Üst Kademe füze sisteminin ortak geliştirilmesi için ise 77 milyon dolar tahsis ediliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*