ABD Israil’e Bombaların Anasını Satacak

MOAB İsrail'e satılacak mı? Fotoğraf: qz.com
MOAB İsrail'e satılacak mı? Fotoğraf: qz.com

ABD Israil’e Bombaların Anasını Satacak

İsrail medyasının iddiasına göre

MOAB son yıllarda Afganistan’da IŞİD, Taliban ve El Kaide üyelerine karşı ABD cephaneliğindeki en güçlü nükleer olmayan bombadır.

Daha küçük konvansiyonel mühimmatların düşman savaşçılarını yerinden edemediği durumlarda özellikle sığınak avcısı olarak kullanılmaktadır.

MOAB’ın İsrail’e satışının Cuma günü iki partili bir yasa tasarısıyla Meclis önüne çıkarılması bekleniyor.

Geçen hafta Savunma Bakanı Mark Esper ve İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Pentagon’da bir araya gelerek  Washington’un İsrail’in ‘Niteliksel Askeri Uç’ u sağlama taahhüdünü teyit eden ortak bir bildirge imzaladılar.

Bu, İsrailli yetkililerin, Tel Aviv ile Arap ülkeleri arasında – şimdiye kadar BAE, Bahreyn ve Sudan da dahil olmak üzere – ABD aracılığı ile yürütülen en son barış anlaşmalarının ülkelerini yüksek teknolojili Amerikan askeri donanımı elde etmeye daha da açacağı endişesini dile getirdikten sonra gerçekleşti.

Cuma günkü beklenen yasaya Temsilci Josh Gottheimer (D-NJ) ve Temsilci Brian Mast (D-FL) öncülük ediyor.

Gottheimer tasarının “İsrail’in bölgedeki savunmasını desteklemeye yardımcı olacağını ve İran’ın nükleer silah geliştirmesi için caydırıcı olacağını” ifade etti.

Şu anki ABD federal yasası aslında sığınak avcılarının yabancı ülkelere satışını yasaklıyor.

Bu nedenle yasa tasarısı kabul edilirse İsrail ilk olacak.

Aynı zamanda Rusya ile yapılan Yeni BAŞLANGIÇ anlaşması uyarınca da yasak, ancak anlaşma yenilenmediği takdirde önümüzdeki yılın başlarında sona erecek.

İsrail, MOAB’ı, İran’ın yeraltı nükleer tesislerini potansiyel olarak ortadan kaldırabileceği bir gelecek senaryosunda çok önemli görüyor.

Ancak bir savaş durumunda onu taşıyabilecek bir İsrail Hava Kuvvetleri uçağı, devasa boyutları ve ağırlığı göz önüne alındığında var mı? Bilinmez bir soru.

Daha fazla haber için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*