ABD Fransa ve Rusya Karabağ İçin Toplanıyor

Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Fotoğraf: Anadolu Ajansı

ABD Fransa ve Rusya Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarını durdurmak için girişimlere devam ediyor.

Ülkelerden gelen temsilciler durumu görüşmek için İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelecek. Pazartesi günü de ilgili ülkelerin temsilcileri Moskova’da buluşacak.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian:

“Çatışmaların şart koşulmadan durdurulmasının ve müzakerelere başlanmasının herkesin çıkarına olduğunun anlaşılmasını istiyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Mike Pompeo,  Sergey Lavrov ve Jean-Yves Le Drian tarafından imzalanan açıklamada, Dağlık Karabağ‘da yaşanan çatışmalar kınanmıştı.

Yapılan açıklamada, Karabağ bölgesinde meydana gelen çatışmaların daha önce görülmemiş ve oldukça tehlikeli şekilde arttığı belirtildi.

“Bakanlar, hem çatışmaların yaşandığı temas hattı boyunca hem de Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki sivillerin hedef alınmasının kabul edilemez bir tehdit oluşturduğunu koşulsuz olarak vurgulamaktadır.” ifadeleri kullanılmıştı.

AGİT bünyesinde Amerika, Fransa ve Rusya tarafından oluşturulan Minsk Grubu, Bakü ve Erivan yönetimlerinden acilen ve koşulsuz şekilde ateşkes ilan etmesi istenen açıklamada ayrıca şu sözlere yer verilmişti:

Minsk Grubu eş başkanı ülkeler, AGİT ve uluslararası toplum tarafından kendilerine emanet edilen görevlerini tam olarak yerine getirmeye kararlıdır. Bu durumda, taraflarla ilişkilerini sağlam şekilde ilerletmeye devam edecekler ve her iki tarafça da iyi bilinen mevcut temel ilkeler ve ilgili uluslararası belgeler temelinde çözüm sürecini yeniden başlatmaya çağıracaklar.

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer almasına rağmen fiilen Ermenistan işgali altında bulunuyor. İşgalin sonucunda doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan 1 milyona yakın kişi yaşamlarını ülkenin diğer bölgelerinde sürdürmek durumunda.

Daha fazla haber için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*