İstanbul’a 6 Bin Yeni Taksi Teklifi Reddedildi

Ukome'de tartışma yaşandı
Ukome'de tartışma yaşandı

İstanbul’a 6 Bin Yeni Taksi Teklifi Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’a yeni 6 bin taksi teklifi gerçekleştirilen UKOME toplantısında reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında gerçekleşen UKOME toplantısında taksi taşımacılığının düzenlenmesi teklifi görüşülerek karar alınmaya çalışıldı.

Teklif üzerine konuşma yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu

Taksici esnafının ekmeğine kimseyi ortak etmeyeceğiz demiştiniz. Şimdi ise geldiğimiz ortamda bırakın ortak etmeyi, ekmeğimizi İBB yok etmeye çalışıyor. İstanbul’u ortak akılla yöneteceğiz dediniz. Bizim bu konuda hiçbir fikrimi alınmadı. Bizle istişare edilmedi. Esnaf odası yetkilileri ile görüştük anlaştık dediniz, maalesef biz bu konuda fikrimizi bile beyan edemedik.

İfadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Eyüp Aksu’ya şu şekilde yanıt verdi:

  Eyüp Bey ziyadesiyle ciddi anlamda söz hakkı doğurdu. Ciddi anlamda siyaset yaptı. Burada hem kendisine 3-4 sene zam vermediğini ifade ettiği insanlardan mutluluğunu dile getirdi. Burası siyasi bir mecra değil. Bir ithamla, iftira ile hangi gruba vaat verdiniz de bugün getiriyorsunuz gibi hadsiz bir cümle kurdunuz. Benim söz verdiğim doğru. İki gruba söz verdim. Birincisi 16 milyon İstanbullu, ikincisi de onun içindeki 50-60 bin civarındaki şoför esnafı. Sözümü yerine getiriyorum. Onun için hem bu hadsiz cümleni iade ediyorum. Hem de katılımcılık konusunda sınıfta kalmış bir başkan olarak seni esnafa havale ediyorum. Davet isteyip davet ettiğimde, yine bir heyet geldi. Muhtemelen sizin de bilginiz dahilindeydi  çünkü içinde başkan vekiliniz de vardı. ‘Kiralamayın, satın’ teklifi yapıldı bana o masada. O masada kimse bu işe karşı çıkmadı. Ben karşı çıktım. Dolayısıyla ben gerçekleri yutkunarak konuşan bir insan değilim. Şeffafça halkımızla bu süreçleri paylaşan bir insanım. Bugün burada önemli bir işi tartışıyoruz, onun için buradayım doğru. Kapıda 5 bin taksi beklemiyor. Bu bir süreçtir. Buradan hamaset yapmanın anlamı yok.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce bin taksiyi oylamaya sundu. Teklif oy çokluğu ile reddedildi. Daha sonra 5 bin yeni taksi teklifi oylandı. 5 bin taksi teklifi de oy birliğiyle reddedildi.

Teklifin reddedilmesi üzerine tartışma çıktı. İmamoğlu, salondan ayrılırken toplantıya 15 dakika ara verildi.

Konuyla ilgili olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bir tweet attı:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*