2020 NBA Finali; Los Angeles Lakers – Miami Heat

Serinin kaderini belirleyecek ikili.
Lebron James - Jimmy Butler

Belirsizlikler, protestolar, eylemlerle dolu bir sezon sona ermek üzere ve nihayet 2020 NBA finali serisine ulaştık. Özel hikayeleri olan 2 takım karşılaşacak. Gariptir ki bu sezon final oynayacak 2 takım da geçtiğimiz sezon Play-Off yapamamıştı. Neredeyse taban tabana zıt iki oyun anlayışı karşı karşıya gelecek, bu da izleyenler için büyük bir heyecan yaratıyor.

Bir tarafta Lebron James’in önderliği, Anthony Davis’in desteğiyle çok güçlü bir profil çizen Lakers, diğer tarafta tamamen takım oyunu oynayan, tüm eksiklerin el birliğiyle kapatıldığı, sürekli ekstra katkının geldiği Miami Heat. 2020 NBA Finali Serisinin kaderini belirleyecek pek çok faktör olacak, biz de bazılarını burada inceleyeceğiz.

Lebron James

Lebron James’in Savunulabilmesi

Kuşkusuz serinin en kritik noktalarından birisi Lebron James’in ne derece savunulabileceği. Lebron James yaşı ilerledikçe enerjisini en verimli şekilde kullanmayı öğrendi. Maç içinde domine edeceği dakikaları da, daha düşük tempoda oynayacağı dakikaları da çok iyi belirleyebiliyor. Tabi ki bu artık final serisi olduğu için, tüm gücüyle sahada var olacak ve ondan alıştığımız sahaya tabiri caizse balyoz gibi indiği anları sık sık yaşatacak bizlere. Tam bu aşamada Heat’in vereceği cevap çok önemli olacak. Bu noktada önemli bir ayrıntı;  NBA’de Lebron James’i savunma yaparak en çok zorlayan 10-15 oyuncudan 3 tanesi Miami kadrosunda yer alıyor. Andre İgoudala, James Crowder ve Jimmy Butler. Bu üç isim de sürekli bir şekilde Lebron’u yıpratacak ve takımları için çok büyük avantaj sağlamaya çalışacak.

Tyler Herro – Jimmy Butler – Bam Adebayo

Miami Heat Kadrosunun Ekstra Katkısı

Miami Heat’in normal sezonda oynadığı oyunla Play-Off’larda oynadığı oyun arasında uçurumlar var desek yanlış olmaz. Bunda en büyük etken Adebayo’nun oyunun adeta mini bir ‘lebron james’e evirmesi oldu. Sezon içerisinde daha çok savunmada ve pas istasyonu görevinde ön plana çıkan Bam Adebayo, Play-Off’ta oyunun her bölümünde her rolü başarıyla uygulayabilen bir oyuncuya dönüştü. Aldığı bir savunma ribaundundan sonra tam saha top sürüp, post oyununa girip şık bir asist yaparak pozisyonu bitirebiliyor. 3-4 ayrı oyuncunun yapacağı görevleri tek başına üstlenebiliyor. Adebayo dışında, alt başlıkta da belirttiğim gibi takımdan gelen ekstra katkılar da büyük önem taşıyor. Tabi ki bu takımın kağıt üzerinde ana skor lideri Jimmy Butler ancak Tyler Herro, Duncan Robinson, Goran Dragic, Igoudala gibi ekstra skor katkılarıyla tahmin edilmesi çok zor bir ekibe dönüştü Miami. Henüz 20 yaşında bir çaylak olmasına rağmen Herro’nun aldığı sorumluluk, 3 sayı çizgisinin gerisinde aşırı derecede keskin bir tehdide dönüşen Duncan Robinson, kariyeri düşüş ivmesine geçen Dragic’in müthiş oyun görüşü, ‘süper yıldız’ klasından ‘yan parça’ kademesine düşen Igoudala’nın tecrübesi Miami Heat’i bambaşka bir takım yapıyor. Bu saydığım isimlerin verecekleri katkının aynı düzlemde gitmesi, Miami Heat’in kaderini belirleyecek.

Bam Adebayo – Anthony Davis

Anthony Davis- Bam Adebayo Eşleşmesi

Şüphesiz serinin en kritik eşleşmelerinden biri olacak. Bir süper yıldızın karşısında bir süper yıldızdan tamamen farksız oynayan Bam Adebayo. İkisinden gelecek katkı da, takımları için hayati öneme sahip. Bu da demek oluyor ki, bu eşleşmede baskın gelen taraf rakibinin önemli bir skor kaynağını söndürmüş olacak.

NBA Finals 2020

İlk paragrafta da belirttiğim gibi özel hikayeleri olan 2 takım karşı karşıya gelecek. Kendilerine hiç şans verilmiyorken muazzam bir takım oyunu ve istikrar ortaya koyup, rakiplerini teker teker eleyip finale çıkan bir Miami Heat; Senelerdir başarıya uzak olan ancak eski zafer dolu günlere dönmeye çok yakın olan bir Los Angeles Lakers. Bu tarihi performansları bir şampiyonlukla taçlandırmak isteyen Miami Heat oyuncuları; Kobe Bryant’ın vefatından sonra şampiyonluk sözü veren Lebron James ve ilk yüzüğünü her şeyden çok isteyen Anthony Davis.

Hangi takım kazanırsa kazansın mükemmel bir başarı olacak. Bize düşen de, bu en az 4 maçlık resitali keyifle izlemek.

 

Diğer haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*